A3 Haber

Sayıştay usulsüzlükleri açıkladı: Jandarma Genel Komutanlığı’na devredilen binaların kaydı tutulmadı

Sayıştay usulsüzlükleri açıkladı: Jandarma Genel Komutanlığı’na devredilen binaların kaydı tutulmadı

Sayıştay usulsüzlükleri açıkladı: Jandarma Genel Komutanlığı’na devredilen binaların kaydı tutulmadı
Ekim 13
09:24 2020

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na yaptırılıp Jandarma Genel Komutanlığı birimlerine devredilen 178 milyon TL değerindeki binaların, Jandarma Genel Komutanlığı’nın hesaplarına kaydedilmediği ortaya çıktı.

Sayıştay, Jandarma Genel Komutanlığı’nın 2019 Denetim ve Düzenlilik Raporunu açıklandı. Çok sayıda denetimsizlik bulgusunun yer aldığı raporda, usulsüzlükler tek tek tespit edildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Jandarma Genel Komutanlığı’na devredilen binaların, Komutanlığın hesaplarına kaydedilmediği ortaya çıktı. Ayrıca Jandarma Genel Komutanlığı’na bağlı kantinler ve sosyal tesislere de Kamu İhale Yasası’na uyulmadan, usulsüz biçimde mal ve hizmet alımı yapıldığı anlaşıldı.

Cumhuriyet’in haberine göre, Çok sayıda denetimsizlik bulgusunun yer aldığı Jandarma Genel Komutanlığı’nın 2019 Sayıştay Denetim ve Düzenlilik Raporunda, dikkat çekenler şu şekilde:

Paralar kayıtlarda yok 

  • Jandarma Genel Komutanlığı’na ait taşınmaz mallar, yanlış hesaplara kaydedildi, bu da hesaplarda tutarsızlığa neden oldu. “Maddi Duran Varlıklar Hesabı”, 11 milyar 842 milyon 213 bin 704 TL eksik olarak muhasebe kayıtlarında yer aldı.
  • Jandarma Genel Komutanlığı’nca Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yatırım izleme ve koordinasyon başkanlıkları ve il özel idarelerine ödenek gönderilerek yaptırılan binaların, “Binalar Hesabına” kaydedilmediği görüldü. Jandarma Genel Komutanlığı’nın birimlerine devredilen 178 milyon 253 bin 341 TL tutarındaki taşınmazların, “kayıtsız” halde tutulduğu tespit edildi.

4 milyon TL kayıp 

  • Erzincan İl Jandarma Komutanlığı Kantin Başkanlığı’nın denetime sunulan mali tablolarda yer alan banka hesabı tutarları ile bankadan dış teyit amacıyla alınan banka hesap mutabakatları arasında uyumsuzluk tespit edildi. 2019 boyunca aylık banka mevcudu ve bilançodaki banka mevcudu hesaplanan kantinde; 4 milyon 72 bin TL’nin bilançoda yer almadığı ortaya çıktı.

İhale yönteminde de usulsüzlük

  • Ayrıca kantinler ile sosyal tesislere yapılacak mal ve hizmet alımlarında, Kamu İhale Yasası hükümlerinin uygulanmadığı, yasaca getirilen ve uyulması zorunlu olan usul ve esaslar dikkate alınmadı. Bazı şartname ve sözleşmelere “Kurumumuz Kamu İhale Kanunu Hükümlerine Tabi Değildir” şeklinde hükümler konularak ihtiyaçlar yasaya uygun biçimde değil, Jandarma Kantin Yönetmeliği hükümlerine göre temin edildi.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER