A3 Haber

Berat Albayrak’ın istifa depremi ve olayların perde arkası

Berat Albayrak’ın istifa depremi ve olayların perde arkası

Berat Albayrak’ın istifa depremi ve olayların perde arkası
Kasım 09
08:51 2020

Gazeteci-yazar Murat Yetkin, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifasının perde arkasını yazdı. Yetkin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan, Albayrak’ın görevde kalması halinde 30-40 AKP’li milletvekilinin istifa ederek DEVA ve Gelecek Partisi’ne geçeceği iddiasını araştırmasını istediği haberlerinin dolaştığını belirtti.

Murat Yetkin, Yetkin Report adlı haber analiz sitesinde yayımlanan yazısında, Erdoğan’ın dünkü Kocaeli programının iki saat gecikmeli başladığını belirterek şunları kaydetti:

“Erdoğan konuşmasında ne bütün dünyayı etkileyen ABD seçimlerinde Biden’in başkan seçilmesinden, ne de ekonomideki durumdan söz etti. İzmir depreminde CHP’nin yerle bir olduğu gibi pek karşılığı olmayan bir konuyu öne çıkardı. O arada Erdoğan’ın İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan 30-40 AK Partili vekilin, Albayrak’ın görevde kalması halinde istifa ederek DEVA ve Gelecek Partisi’ne geçeceği iddiasını soruşturmasını istediği haberi yayıldı. Bu gelişmelerden birkaç saat sonra da hiç alışık olunmadık şekilde Instragram üzerinden Albayrak’ın istifası haberi gündeme düştü. Saatler sonra AK Parti TBMM Grup Başkan Vekili Mehmet Muş’un Cumhurbaşkanının istifayı kabul etmemesi temennisi üzerinden Albayrak’ın istifa ettiği doğrulanmış oldu. Bakanlar Kurulunda değişiklik söylentileri de bundan sonra çıktı. Keza Albayrak’ın bir süredir Merkez Bankası konusunda Erdoğan’a eksik bilgi verdiği söylentisi de. Şimdi gözler piyasaların nasıl tepki vereceğinde.” 

Nasıl yorumlanmalı?

Yetkin, istifa haberinin nasıl yorumlanması gerektiği konusunda da şunları kaydetti:

“Ekonomi yönetimindeki sorun artık gizlenemez duruma geldi. Albayrak’ın Soylu etkisi yaratamadığı görüldü. Soylu istifasını açıkladığında on beş dakika içinde sevenleri sokakları doldurmaya başlamıştı. Albayrak’a atfen yayınlanan istifa mektubu birkaç saat içinde 600 bin “like” aldı. Albayrak’ı savunmak ya kendi maiyetindeki görevlilere ya da ancak onun sayesinde hâlâ orada burada köşe yazdırılan birkaç dönem gazetecisine kaldı. AK Parti içinde “damat” Albayrak’ı sevmeyen ama korkudan bunu dile getiremeyenler rahat nefes almıştır ama siyasi hasar bu defa Erdoğan’ın ailesinin içinde.
Albayrak istifasıyla bundan sonra ekonomide olacaklardan kendisinin sorumlu olmadığını “Allah sonumuzu hayreylesin” diye biten istifasıyla beyan etti. Artık kalsa bile bütün sorunların kaynağının o olmadığı bilinecek. Yakın çevresine “keşke Enerji bakanlığında kalsaydım, bu işe hiç girmeseydim” diye yakındığı konuşuluyor Ankara kulislerinde.
Ekonominin yönetilemediği ortaya çıktı. Şimdi AK Parti iktidarının psikolojik operasyon ekipleri devreye girecek, Erdoğan’ın haberi olmayan bu istifanın dahi bir “büyük stratejinin” parçası olduğunu söyleyeceklerdir.
Malî kriz giderek ekonomi krizine dönüşüyor, o da siyasi krize dönüşme işaretleri veriyor. Saklanacak yeri kalmadı.”

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER