A3 Haber

Depremin vurduğu Bayraklı’dan kaçış başladı: Evi hasar gören de görmeyen de taşınıyor

Depremin vurduğu Bayraklı’dan kaçış başladı: Evi hasar gören de görmeyen de taşınıyor

Depremin vurduğu Bayraklı’dan kaçış başladı: Evi hasar gören de görmeyen de taşınıyor
Kasım 09
16:41 2020

İzmir depreminde binaların en çok hasar gördüğü Bayraklı’da, evi hasar gören vatandaşlar da evleri hasar görmeyen de terk etmeye başladı.

115 kişinin yaşamını yitirdiği depremde en çok etkilenen bölge, İzmir’in Bayraklı ilçesi oldu. 17 binanın yıkıldığı ya da acil yıkılması gereken yapı statüsünde yer aldığı Bayraklı’da, onlarca binada ‘az’, ‘orta’ ve ‘ağır’ hasar oluştu. Depremin ardından vatandaşların evleri hasar alanı da almayanı da, ilçeyi terk etmeye başladı.

Bayraklı’ya güvenin azaldığını belirten Gayrimenkul danışmanı Keziban Balta, “Binası yıkılan ya da yıkılmak üzere olan insanlar zaten evlerinden çıkmak zorunda kaldılar. Ancak şu anda evlerinde az hazar olan ya da hiç hasar olmayan insanlar da evlerini terk etmeye başladı. Bunlar daha çok sağlam zeminin nerede olduğu sorusunu sorarak, bizlerden yardım alıyor ve farklı bölgeleri tercih ediyorlar. Şu dönemde Bayraklı bölgesine olan güven çok azaldı, bina sağlam olsa bile insanlarda bir korku oluştu. Şu anda Bayraklı’dan kaçış söz konusu. Daha çok yeni bina tercih ettikleri için kuzeye doğru bir kaçış var. İnsanlar Menemen’deki Sasalı, Karşıyaka’daki Yamanlar gibi yerlere gidiyor. Binası hiç hasar görmeyen çok sayıda Bayraklı sakini müşterimiz geldi ve evini değiştirmek istediklerini söyledi. İnsanlar, evlerinde hasar olmasa bile ‘Binamıza güvenmiyoruz’, ‘Bölgemizin zeminine güvenmiyoruz’, ‘2-3 yan bloğumuzda sarsıntılı ve hasarlı binalar var’ deyip, bölge değiştirmeye çalışıyorlar” dedi.

“Bayraklı’nın hepsi korku içinde”

Az hasarlı Öryıl Apartmanı’nda oğlu, kendisi ise ilçedeki bir başka binada yaşayan Saniye Zoral, “Bayraklı’nın hepsi korku içinde. Evleri sağlam olan da kaçıyor, sağlam olmayan da kaçıyor. Benim oğlum da burada oturuyor. Az hasarlı diyorlar ama bütün bina boşalmış vaziyette. Biz de durum nedir diye daireye bakmaya geldik. Az hasarlı olsa bile kimse oturmayı tercih etmiyor. Ben de etmiyorum, oğluma da ettirmem. Ne olacağı belli değil. Karşıdaki bina bir anda gözümüzün önünde yıkıldı. Onu görünce ister istemez oturamıyorsun. Korkumuzdan, bina az hasarlı olmasına rağmen merdivenleri bile çıkamıyoruz” dedi.

Depremde evi ağır hasar alan vatandaşlardan Bilgen Ezircan ise, “Herkesin psikolojisi bozuk. Evlerinde küçücük bir çatlak bile görseler içeriye giremeyen yakınlarımız var. Bayraklı’da bizim yakınımız, akrabamız çok. Hepimiz çok etkilendik. Buranın zemininden çok korkuluyor, binaların durumunu ve yıkılan evleri görünce aynı şeyi yaşamaktan korktukları için taşınmayı düşünen çok kişi var” diye konuştu.

“İnsanların kaçmak istemesi çok normal”

Depremde evi ağır hasar aldıktan sonra bir arkadaşına ait karavanda kalmaya başlayan Şennur Zilen, “Deprem bir travma. İnsanlar bu travmayı ömür boyu yaşayamıyorlar. Ben önce de 6 şiddetinde bir depremi yaşadım ve aylarca ayağımın altıdaki yer kaydı. İnsanların kaçmak istemesi çok normal. Ancak Türkiye deprem bölgesi, nereye kadar kaçabiliriz ki. Ben bir inşaatçı değilim ama bina yorgunluğu diye bir şey var. Bugünkü depremde yıkılmayan bina yarınki depremde yıkılabilir. Dolayısıyla insanların buradan taşınmaları normal” dedi. (DHA)

About Author

Uğraş Vatandaş

Uğraş Vatandaş

Related Articles

TÜM HABERLER