A3 Haber

Marmaray’da aktarma indirimi mahkeme kararıyla kaldırıldı: Yarından itibaren ücret 7 TL

Marmaray’da aktarma indirimi mahkeme kararıyla kaldırıldı: Yarından itibaren ücret 7 TL

Marmaray’da aktarma indirimi mahkeme kararıyla kaldırıldı: Yarından itibaren ücret 7 TL
Kasım 30
16:02 2020

Marmaray’da dokuz aydır uygulanan aktarma indirimi, TCDD’nin itirazı sonucu mahkeme kararıyla kaldırıldı. İBB’nin UKOME’ye getirdiği aktarmanın devam etmesi teklifi de merkezi yönetim temsilcilerinin oylarıyla reddedildi. Yarından itibaren Marmaray’da seyahat eden İstanbullular, ne kadar durak gittiği fark etmeksizin 7 lira ücret ödeyecek. Ancak, İBB karara itiraz etti, süreç devam ediyor.

2013 yılında Ayrılıkçeşmesi ile Kazlıçeşme arasında beş istasyonda yolcu taşımacılığına başlayan Marmaray raylı sistem hattında, ücret tarifeleri UKOME tarafından aktarma ücreti uygulanacak şekilde belirlenmişti. 2019 yılı mart ayına kadar aktarma ücreti bu şekilde uygulanmıştı.

2019 yılında Gebze-Halkalı arasında 43 istasyonun tamamının işletmeye alınmasının ardından, bir önceki İBB yönetimi, diğer toplu taşıma araçlarından Marmaray Hattı’na geçenlerin aktarmadan yararlanamayacakları, Marmaray’dan çıkıp diğer toplu ulaşım araçlarına binenlerin ise aktarma uygulamasından yararlanabilecekleri karar altına alınmıştı.

İmamoğlu aktarma uygulamasına dahil ettirmişti

Ekrem İmamoğlu yönetimindeki yeni İBB’nin Şubat 2020’de UKOME’ye sunduğu teklifle, Marmaray’ın yeniden aktarma uygulamasına dahil edilmesi sağlandı. Böylece İstanbulluların aktarma imkânı ile daha uygun bir ücret ödeyerek, Marmaray’dan faydalanmaları sağlandı. Hat, diğer tüm raylı sistem hatlarının yanında, metrobüs, otobüs ve minibüs hattıyla entegre hale getirildi. Alınan kararla, metrobüsün yoğunluğun bir kısmının Marmaray Hattı’na kaydığı da tespit edildi.

Ancak, TCDD tarafından açılan dava sonucunda; Temmuz 2020’de UKOME kararında yer alan elektronik bilet ücret düzenlemelerinin Marmaray ile ilgili hükümler içeren kısımlarının yürütmesinin durdurulmasına karar verildi. İBB, hemen Bölge İdare Mahkemesi’ne itirazda bulundu ve koşulları oluşmayan yürütmenin durdurulması talebinin reddine karar verildi.

6 Kasım tarihinde ise İstanbul 10. İdare Mahkemesi TCDD’nin açmış olduğu davaya istinaden, ‘TCDD’ye ağır külfet getireceği ve bu düzenlemenin hangi sebeple yapıldığı somut tespitlere yer verilmediği‘ gerekçesiyle, yeniden yürütmenin durdurulmasına karar verdi. İBB, bu kararı da Bölge İdare Mahkemesi’ne taşıdı ve hukuki süreç devam ediyor.

UKOME’de merkezi yönetim reddetti

Öte yandan, İBB Ulaşım Daire Başkanlığı; yolculukların tek biletle yapılabilmesi ve vatandaşların ulaşımının en ekonomik şekilde sağlanması amacıyla, Marmaray hattının aktarma almaya devam etmesi konusunu, 26 Kasım’da UKOME gündemine taşıdı. Ancak yapılan oylama sonucunda, İBB temsilcilerinin dışında kalan merkezi yönetim temsilcileri ile TŞOF temsilcisinin oyuyla Marmaray Hattı’nda ‘aktarma alır’ uygulamasının reddine karar verildi.

Yarından itibaren Marmaray’da seyahat eden İstanbullular, ne kadar durak gittiği fark etmeksizin 7 lira ücret ödeyecek. Marmaray’dan sora metro ve otobüs gibi diğer toplu ulaşım araçlarında yapılan yolculuklarda ise aktarma indirimi devam edecek.

Bugün sona erecek ‘aktarma alır’ uygulamasıyla, Marmaray’a aktarma yapan tam İstanbulkart kullanan bir vatandaş, 3.50 TL metro ücreti ödedikten sonra 3.50 TL daha ücret ödeyerek yolculuğunu Marmaray Hattı’nda ne kadar durak gittiği fark etmeksizin 7.00 TL toplam ücretle tamamlıyordu. Seyahat 3.50 TL daha ucuza yapılabiliyordu.

Marmaray’ın aktarma sistemine dahil edilmesinin hemen ardından 19 Şubat 2020 tarihinde merkezi yönetimin yayınladığı genelge ile UKOME’nin üye sayısında değişiklik yapılarak, İBB’nin çoğunluk oyu elinden alınmıştı. Bu karar da İBB tarafından mahkemeye taşındı ve hukuki süreç takip ediliyor. (ANKA)

About Author

Uğraş Vatandaş

Uğraş Vatandaş

Related Articles

TÜM HABERLER