A3 Haber

Kadın Cinayetleri Kasım Raporu: 29 kadın öldürüldü, 10 kadın şüpheli şekilde ölü bulundu

Kadın Cinayetleri Kasım Raporu: 29 kadın öldürüldü, 10 kadın şüpheli şekilde ölü bulundu

Kadın Cinayetleri Kasım Raporu: 29 kadın öldürüldü, 10 kadın şüpheli şekilde ölü bulundu
Aralık 01
20:43 2020

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun verilerine göre kasım ayında 29 kadın erkekler tarafından öldürüldü, 10 kadın şüpheli şekilde yaşamını yitirdi.

A3 Haber Merkezi | Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun (KCDP), Kasım 2020 Raporunda, “Bu ay 29 kadın cinayeti işlenmiş, 10 kadın şüpheli bir şekilde ölü bulunmuştur. Öldürülen 29 kadından 15’inin neden öldürüldüğü tespit edilemedi, 1’i ekonomik, 13’ü de boşanmak istemek, barışmayı reddetmek, evlenmeyi reddetmek, ilişkiyi reddetmek gibi kendi hayatına dair karar almak isterken öldürüldü. 15 kadının hangi bahaneyle öldürüldüğünün tespit edilememesi, kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin görünmez kılınmasının bir sonucudur. Kadınların kim tarafından, neden öldürüldüğü tespit edilmedikçe; adil yargılama yapılmayıp şüpheli, sanık ve katiller caydırıcı cezalar almadıkça, önleyici tedbirler uygulanmadıkça şiddet boyut değiştirerek sürmeye devam ediyor” denildi.

Kadınlar tanıdıkları erkekler tarafından öldürüldü

Kasım ayında öldürülen 29 kadının 10’u evli olduğu erkek, beşi birlikte olduğu erkek, biri eskiden birlikte olduğu erkek, dördü eskiden evli olduğu erkek, ikisi akraba, ikisi babası, biri kardeşi, biri oğlu, ikisi tanıdık birisi tarafından öldürüldü. Bir kadının ölümüne sebep olan kişilerin yakınlık durumu tespit edilemedi

AKP’li Özlem Zengin’in “kadın cinayetlerini tespit etmenin zor olduğu” açıklamasına da değinilen açıklamada, 6284 sayılı kanunun etkin olarak uygulanması ve İstanbul Sözleşmesi’nin önemine vurgu yapıldı.

Kasım ayında öldürülen kadınların 25’inin koruma kararının olup olmadığı bilinmediği, yalnızca sekiz kadının polis şikayeti, boşanma başvurusu, uzaklaştırma veya koruma kararı gibi adli başvurusu olduğunun bilindiği belirtildi.

About Author

Uğraş Vatandaş

Uğraş Vatandaş

Related Articles

TÜM HABERLER