A3 Haber

Kılıçdaroğlu’nun avukatı linç girişimi davasını anlattı: Birinin sustalıyla saldırdığını belgeledik

Kılıçdaroğlu’nun avukatı linç girişimi davasını anlattı: Birinin sustalıyla saldırdığını belgeledik

Kılıçdaroğlu’nun avukatı linç girişimi davasını anlattı: Birinin sustalıyla saldırdığını belgeledik
Aralık 03
08:30 2020

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun avukatı Celal Çelik, Ankara Çubuk’ta şehit Piyade Er Yener Kırıkçı’nın cenazesindeki linç girişimine ilişkin görülen ilk davaya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Sanıklardan Vahit Delibaş’ın duruşmada ileri sürdüğü öldürmeye niyetleri olmadıkları iddiasına tepki gösteren Çelik, kastın öldürmeye yönelik olduğunu deliller ile ispatladıklarını söyledi. “Birinin, sustalı diye tabir edilen bıçakla Kılıçdaroğlu’na saldırdığını belgelediklerini” ifade eden Çelik, söz konusu duruşmaların da bir üst mahkemede görülmesi gerektiğini belirtti. Çelik, “yargıda çifte standart” eleştirisi getirdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik 2019’da Ankara’nın Çubuk ilçesinde katıldığı şehit cenazesindeki linç girişimine ilişkin davanın ilk duruşması 1.5 yıl sonra Çubuk 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

“Birinin, sustalı diye tabir edilen bıçakla Genel Başkan’a saldırdığını belgeledik”

Cumhuriyet’ten Sefa Uyar’ın haberine göre, ilk duruşmada neler yaşandığını anlatan Kılıçdaroğlu’nun Avukatı Celal Çelik, “kastın öldürmeye yönelik olduğunu deliller ile ispatladıklarını” söyleyerek şunları kaydetti: “Bir sanık, Genel Başkan’ın sığındığı evin merdivenlerine çıkıp eve girmek istiyor. Sonrasında elindeki keseri ve ona benzer aletleri başkalarına vermeye çalışıyor. Elindeki kesiği, kanlı elini bir askere göstererek ‘Komutanım bak elime. Kılıçdaroğlu’nu öldüreceğim, onu sağ çıkarmayacağım’ anlamında sözler söylüyor. Birçok kişi yakın diye bağırdı. Birçok kişi öldürün laflarını kullandı. Genel Başkan’ın eve götürülme aşamasında birinin, elinde keserle Genel Başkan’a hamle yaptığını, o sırada bir partilinin elini kaldırıp engel olması sonucu bu hamlenin başarıya ulaşmamış olduğunu ispatladık. Birinin, sustalı diye tabir edilen bıçakla Genel Başkan’a saldırdığını belgeledik.”

“Yargıda çifte standart!”

Dosyanın üst mahkemeye gönderilmesi gerektiğini söyleyen Çelik, “Böylesine bir olayın onda birinin bile Recep Tayyip Erdoğan’a ya da AKP’li başka bir siyasetçiye yapılması halinde o insanlar mutlaka tutuklanacaktı ve adam öldürmeye teşebbüs kapsamında dava açılacaktı. Yargıda çifte standart olan bir durum” ifadelerini kullandı.

“Kılıçdaroğlu’na linç girişimi Madımak katliamı ile benzeşiyor”

Çelik, linç girişiminin Madımak katliamı ile benzeştiğine dikkat çekerek, “Orada da yakın sözleri ile başlamıştı. Öldürün diyenler, keserle, bıçakla, sopayla saldıranlar vardı. Arada ne fark var? Bu olayın basit bir yaralama suçu kapsamında ele alınmaya çalışılması doğru değil. Madımak ile ilgili tutanakları, görüntüleri bir dahaki duruşmaya getireceğiz. Bu olayın ne kadar vahim olduğunu görsünler” diye konuştu.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER