A3 Haber

Hamsi için buzhaneler açıldı: Stoklar piyasaya sürülüyor

Hamsi için buzhaneler açıldı: Stoklar piyasaya sürülüyor

Hamsi için buzhaneler açıldı: Stoklar piyasaya sürülüyor
Ocak 12
13:30 2021

Tarım ve Orman Bakanlığı’nca yasal avlanabilir boy uzunluğunun altındakilerin oranının artması nedeniyle avı 10 gün boyunca yasaklanan hamsi için Karadeniz’de buzhanelerin kapıları açıldı. Stoklanan hamsiler piyasaya sürülüyor. Balıkçı tezgahlarında yerini alan şoklanmış hamsi ise kilosu 20 liradan satışa sunuluyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü yasal avlanabilir boy uzunluğunun altındakilerin oranının artması nedeniyle hamsi avını 10 gün boyunca yasakladı. Hamsi avlanamayınca buzhaneler devreye sokuldu.

Trabzon’da buzhanelerin kapıları açıldı, stoklanan hamsiler piyasaya sürülmeye başlandı. Tezgahlarda yerini alan şoklanmış hamsi ise kilosu 20 liradan satışa sunuluyor.

“Şoklanmış hamsiye talep fazla”

Trabzon’da su ürünleri fabrikasında görevli Gıda Mühendisi Hande Aydın, “Av yasağı gelmeden önce yasal olarak boyutlarına ulaşmış olan hamsiyi canlı iken fabrikaya getirip şoklamıştık. 2 bin kasaya yakın şoklanmış hamsi vardı. Diğer hamsileri de yasağının geleceğini öğrenince stoka çektik. Elimizdeki hamsiyi çoğaltma yoluna gittik. Şimdi ise talep doğrultusunda iç piyasaya hamsiyi sürüyoruz. Talep oldukça fazla. Herkes stoklara yöneldi. Av yasağı bittikten sonra yine stok yapacağız” diye konuştu.

“Tezgahlara taze hamsi koyamıyoruz”

Balıkçı Muzaffer Özsandıkçı, “Hamsi için yasak geldi. tezgahlarımızda yer alan hamsi canlı iken şoklanmış olan hamsiler. Tezgahlara taze hamsi koyamıyoruz. Yasak sonrasında devletimizin yapacak olduğu değerlendirme ile beraber hamsinin avlanıp avlanmayacağına karar verilecek. Elimizde şoklanmış hamsi vardı. Bu tür durumlarda şoklanmış hamsileri genelde piyasaya çıkartıyoruz. Yasak öncesi de fiyat 20 lira civarında idi. Şimdi de öyle” dedi.

“Umarım yasak sonrasında irileşecektir”

Balıkçı Zekeriya Denizer “Hamsiye gelen av yasağı sonrasında tezgahlarda hamsi bulmak zorlaştı. Vatandaş boyutlarından şikayetçi olduğu hamsiyi de almıyordu zaten. Hamsi umarım yasak sonrasında irileşecektir. Şoklanmış hamsilerin tezgaha inmesini bekliyoruz. Fiyatlarında değişiklik olmayacaktır” dedi. (DHA)

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER