A3 Haber

Yunanistan 18 Rafale savaş uçağı almak için Fransa’yla anlaşma imzaladı

Yunanistan 18 Rafale savaş uçağı almak için Fransa’yla anlaşma imzaladı

Yunanistan 18 Rafale savaş uçağı almak için Fransa’yla anlaşma imzaladı
Ocak 25
21:39 2021

Yunanistan’ın Fransa’dan almaya karar verdiği 18 Rafale savaş uçağı için Fransa ile resmi anlaşma imzaladı. Yunanistan, Rafale alan Avrupa’daki ilk ülke oldu.

A3 Haber Merkezi | Fransa Savunma Bakanı Florence Parly, temaslarda bulunmak üzere geldiği Atina’da, Yunan mevkidaşı Nikos Panayiotopulos ile Yunanistan Savunma Bakanlığında bir araya geldi. Yunanistan’ın Fransa’dan almaya karar verdiği 18 Rafale savaş uçağı için resmi anlaşmaya imza atan ikili, görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısında konuştu.

“Hava kuvvetleri önemli ölçüde güçlenecek”

Panayiotopulos, Rafale savaş uçaklarının alımıyla Yunan hava kuvvetlerinin önemli ölçüde güçleneceğini savunarak, bu anlaşmanın iki ülkenin savunma iş birliğinin derinleştirilmesi yönünde önemli bir adım olduğunu söyledi.

Anlaşmanın, ülkesinin toprak bütünlüğünü ve egemenlik haklarını savunmakla görevli Yunan hava kuvvetleri ve silahlı kuvvetlerinin kapasitesini ve caydırıcı gücünü artırmasına katkı sağlayacağını savunan Panayiotopulos, “Karmaşık ve büyük bir silahlanma programıyla ilgili müzakerelerin ilk kez bu kadar hızlı ve düzenli şekilde geliştiğini” söyledi.

Fransız uçak gemisi Doğu Akdeniz’e gelecek

Parly ise Yunanistan’ın Avrupa’da bu uçakları satın alan ilk ülke olduğunu, Atina ve Paris’in birçok konuda ortak noktaları paylaştığını belirtti. Yunan deniz kuvvetlerinin yenilenmesinde Fransız savaş gemilerinin de yer alması ümidini dile getiren Parly, çok yakında bu konuyla ilgili teklifin de Atina’ya sunulacağını aktardı.

Parly, Fransa’nın nisanda Yunanistan ile düzenleyeceği iki ortak tatbikata 8 Rafale uçağıyla katılacağını belirterek, Fransız uçak gemisi Charles de Gaulle’un şubat sonunda bir Yunan fırkateyni eşliğinde Doğu Akdeniz’e geleceğini de ifade etti.

Silahlanmaya ayırdığı bütçeyi 56 kat artıran Yunanistan’da parlamento, Fransa’dan 18 Rafale savaş uçağı alımını öngören yasa tasarısını 14 Ocak 2021’de onaylamıştı.

About Author

Uğraş Vatandaş

Uğraş Vatandaş

Related Articles

TÜM HABERLER