A3 Haber

Nazi ölüm kampında öldürülen dört çocuğun isim künyesi bulundu

Nazi ölüm kampında öldürülen dört çocuğun isim künyesi bulundu

Nazi ölüm kampında öldürülen dört çocuğun isim künyesi bulundu
Ocak 27
12:05 2021

İkinci Dünya Savaşı yıllarında Nazilerin Polonya’da kurduğu en büyük ölüm kamplarından biri olan Sobibor’daki yapılan kazılarda, Holokost sırasında öldürülen altı ile 12 yaşları arasındaki dört çocuğa ait isim künyesi bulundu.

İkinci Dünya Savaşı yıllarında Nazilerin Polonya’da kurduğu en büyük ölüm kamplarından biri olan Sobibor’daki kazılar sürüyor. Arkeologlar, kampta yaptıkları kazılarda, kampta yaşayan yaşları altı ile 12 arasında değişen dört çocuğun isim künyesine ulaştı. Kimlikleri tespit edilen çocukların Lea Judith De La Penha, Deddie Zak, Annie Kapper ve David Juda Van der Velde olduğu açıklandı.

“İsim künyesi sadece Sobibor’da bulundu”

Polonyalı ve Hollandalı meslektaşlarıyla birlikte kazıyı yürüten İsrail Eski Eserler Kurumu’ndan Yoram Haimi, “Bildiğimiz kadarıyla çocukların isimlerinin bulunduğu isim künyesi sadece Sobibor’da bulundu, başka hiçbir yerde rastlanmadı” dedi.

Naziler tarafından yapılan Sobibor’daki ölüm kampı, Mart 1942’de inşa edildi. Ekim 1943’e kadar faaliyette kaldı. Bu süre zarfında, kampta, yapılan araştırmalar sonucunda çoğu Polonya’dan ve eski ismiyle Sovyetler Birliği’nin bazı bölgelerinden zorla getirilen yaklaşık 250 bin Yahudinin öldürüldüğü tespit edilmişti. (DHA)

About Author

Uğraş Vatandaş

Uğraş Vatandaş

Related Articles

TÜM HABERLER