A3 Haber

PTT emekçileri seslerini duyurmak istedi, polis izin vermedi!

PTT emekçileri seslerini duyurmak istedi, polis izin vermedi!

PTT emekçileri seslerini duyurmak istedi, polis izin vermedi!
Şubat 02
16:58 2021

Sendikalaştıkları için pandemi döneminde Kod-29 ile işten atılan PTT emekçilerinin PTT Genel Müdürlüğü önündeki eylemine polis izin vermedi. PTT emekçisi polise, “Buradaki adamların hepsi PTT’nin taşeronunda çalışıyor. Devletini, vatanını seven adamlar. Ben işçiyim, babayım baba” diye tepki gösterdi.

PTT’nin taşeron firmasında sendikalaşan emekçilerin bir kısmı pandemi döneminde yasak olmasına rağmen Kod-29 ile işten atıldı, bir kısmı da ücretsiz izne çıkarıldı. 38 gün İstanbul ve İzmir’deki PTT işyerleri önünde eylem yapan emekçiler, Ankara’ya PTT Genel Müdürlüğü önünde gelerek seslerini duyurmaya çalıştı ancak polis engel oldu. İşten atılan bir PTT emekçisi, polislere “Buradaki adamların hepsi PTT’nin taşeronunda çalışıyor. Devletini, vatanını seven adamlar. Ben işçiyim, babayım baba. Kim hesabını verecek? Ben askerini, polisini seven adamım” diye tepki gösterdi.

PTT emekçileri polislere “Biz ekmeğimizi istiyoruz komiserim” diye dertlerini anlatmaya çalışsa da eylemlerine izin verilmedi.

Emekçilerin eylemlerine izin verilmemesine yaptıkları yazılı açıklama ile şöyle tepki gösterdi:

  • PTT işçileri sendikasının bilgi notu: Bizler PTT-SEN ve PTT KARGO-SEN Genel Merkez Yöneticileriyiz. Aynı zamanda PTT’ye yıllarca emek vermiş postacı, kargocu, taşeron işçileriz. Yıllarca taşeron şirketlerin keyfi uygulamaları altında ezilmiş, hor görülmüş PTT Taşeron işçilerinin hakkını savunduğumuz için anayasa ayaklar altına alınarak işimizden edildik. 38 gün boyunca İzmir ve İstanbul direnişlerimizle muhataplarımıza sesimizi duyurmaya çalıştık. Fakat bir devlet kurumunda yaşanan bu açık aleni hukuksuzluğa karşılık tek bir cevap alamadık.
  • Bugün burada PTT Genel Müdürlüğü önünden bir kez daha soruyoruz; Taşeron işçilerin sendika kurma hakkı yok mu, bizim işten çıkarılmamıza sebep olan herkesin TCK 118’e göre yargılanması gerekmiyor mu? Her fırsatta biz işçilerin karşısına dikilen yasalar neden patronlara, yöneticilere uygulanmıyor? Taleplerimiz çok açık ve net; işten çıkarılan sendika yönetici ve temsilcilerimiz işe iade edilsin, ücretsiz izin kaldırılsın, taşeron işçisinin yaşadığı baskı, zulüm ve mobingler son bulsun. (ANKA)

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER