A3 Haber

Enis Berberoğlu süreci nasıl işleyecek?

Enis Berberoğlu süreci nasıl işleyecek?

Enis Berberoğlu süreci nasıl işleyecek?
Şubat 09
09:09 2021

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, Enis Berberoğlu’nun yeniden yargılanma sürecinin nasıl işleyeceğini yedi maddede anlattı.

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, bugünkü köşe yazasında Enis Berberoğlu’nun yeniden yargılanma talebinin kabul edilmesine dair yazdı.

“Bundan sonra ne olacak?” diye sorulan yazıda şunlar söylendi:

“İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Enis Berberoğlu’nun yeniden yargılanma talebini kabul etti. Anayasa Mahkemesi’nin ikinci kez verdiği ihlal kararının gereğini yerine getirdi.

Dün itibarıyla Enis Berberoğlu ile ilgili infaz durduruldu. Berberoğlu hakkında verilen hüküm tüm sonuçlarıyla ortadan kaldırıldı. Yargılama durduruldu.

Bundan sonra ne olacak?

  1. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin, Berberoğlu’nun yeniden yargılanması için düzenlediği fezleke Adalet Bakanlığı üzerinden Meclis Başkanlığı’na gönderilecek.
  2. Meclis Başkanlığı, Berberoğlu’nun milletvekilliğini iade edecek. Enis Berberoğlu, Meclis’e davet edilecek.
  3. Meclis Başkanvekili’nin iade kararını okumasından sonra Berberoğlu, Genel Kurul’da yerini alacak. Böylece bir ilk yaşanacak.
  4. Enis Berberoğlu’nun avukatı Yiğit Acar’dan öğrendiğime göre Berberoğlu bu süre zarfında herhangi bir açıklama yapmayacak. Meclis’te konuşacak.
  5. Milletvekilliği düşürülen birisinin milletvekilliğinin yeniden iadesi kararı ilk olduğu için bu uygulama bir içtihat olacak.
  6. Enis Berberoğlu’nun yeniden yargılanabilmesi için Meclis Başkanı Mustafa Şentop, fezlekeyi Anayasa-Adalet Karma Komisyonu’na gönderecek.
  7. Karma Komisyon’da dokunulmazlığın kaldırılmasına karar verilirse, Meclis Genel Kurulu’nda oylama yapılıp, katılanların bir fazlasının oyuyla dokunulmazlığı kaldırılacak.

Meclis Başkanı kararlı

Anayasa Mahkemesi’nin Enis Berberoğlu kararını Meclis’e göndermesi üzerine TBMM Başkanı Mustafa Şentop, “Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne bu şekilde bir tembihte bulunması, bir nasihatte bulunması, öğüt vermesi Anayasa Mahkemesi’nin çok açık bir yetki aşımıdır” diye tepki göstermişti. Anayasa Mahkemesi kaynakları ise “ilgi ve bilgi” açısından bu yola başvurulduğunu ifade etmişti. Anayasa Mahkemesi’nin kararı cuma günü Meclis Başkanlığı’na ulaştı. Meclis Başkanı Şentop, tavrını da koruyor. Bugün Anayasa Mahkemesi’ne bir yazı gönderilerek, “tavzihte bulunulması” istenecek.”

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER