A3 Haber

Bilim insanlarından endişelendiren açıklama: ABD’de yedi farklı Covid-19 mutasyonu daha tespit edildi

Bilim insanlarından endişelendiren açıklama: ABD’de yedi farklı Covid-19 mutasyonu daha tespit edildi

Bilim insanlarından endişelendiren açıklama: ABD’de yedi farklı Covid-19 mutasyonu daha tespit edildi
Şubat 15
12:34 2021

Aralık 2019’da ortaya çıkmasının ardından küresel çapta etkisini gösteren koronavirüs salgınıyla mücadele sürerken Covid-19’un mutasyona uğramış hali tedirginliğe neden oluyor. Dünyada ortak gerçekleştirilen araştırmada bilim insanları, Covid-19’un yedi yeni mutasyonunun tespit edildiğini açıkladı.

Bütün dünyayı saran koronavirüs sonrasında ortaya çıkan İngiltere, ABD, Güney Afrika ve Brezilya mutasyonları da dünyayı etkisi altına almaya devam ediyor.

New York Times’ın haberine göre ABD’de yapılan çalışmada ise bu mutasyonlara ek olarak yeni mutasyonlar tespit etti. Louisiana Eyalet Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre, mevcut bir mutasyonun yedi farklı mutasyonunun tespit edildiği açıklandı. Louisiana Eyalet Üniversitesi Sağlık Bilimleri Merkezi’nde virolog ve çalışmanın yazarı Jeremy Kamil, “Bu mutasyonda açıkça bir şeyler oluyor” dedi.

“Daha önce tespit edilmemişlerdi” 

Jeremy Kamil, Louisiana’da hastanelerde yapılan Covid-19 testlerinden alınan örneklerle yapılan araştırmada, daha önce tespit edilmeyen mutasyonlara rastlandığını belirtirken, “Mutasyon, koronavirüsün yüzeyindeki proteinleri değiştirdi. Başak proteinler olarak bilinen, amino asitler adı verilen bin 200’den fazla moleküler yapı bloğunun katlanmış zincirleridir. Tespit edilen mutasyonlarda Covid-19’un 677’nci aminoasitinde farklı bir dizilim tespit ettik” ifadelerini kullandı.

Tespit ettiği bilgileri dünyadaki doktorlarla paylaşan Kamil, dünyanın diğer yerlerindeki doktorların da 677’nci aminoasitte değişiklik bildirdiğini belirtirken, bu soya ait de altı farklı mutasyon tespit edildiğini açıkladı.

Almanya, Bern Üniversitesi’nden epidemiyolog ve çalışmanın yazarı Emma Hodcroft, “Şu anda bu mutasyonun nereden çıktığına dair herhangi bir başlangıç konumu veremiyoruz” dedi.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER