A3 Haber

ABD’li rahip Brunson’ın oturduğu ev yıkıldı

ABD’li rahip Brunson’ın oturduğu ev yıkıldı

ABD’li rahip Brunson’ın oturduğu ev yıkıldı
Şubat 23
20:43 2021

Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri arasında krize sebep olan Rahip Andrew Craig Brunson’un Konak’ta oturduğu ev, kentsel dönüşüm kapsamında yıkıldı.

İzmir’de casusluk yaptığı iddiasıyla yargılandığı davada 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına mahkum edilip, tutukluluğu ‘sağlık sorunları’ gerekçe gösterilerek ev hapsine çevrilen ABD’li rahip Andrew Craig Brunson’ın tahliyesine karar verilmişti. Brunson, 12 Ekim 2018’de özel uçakla Türkiye’den ayrılmıştı. ABD’li rahip o dönemde iki ülke arasında gerilime sebep olmuştu.

Brunson’un Alsancak semti Işılay Saygın Sokak’ta bulunan evinin çevresinde de, o dönemde geniş güvenlik önemleri alınmıştı. Dünyanın gözünün üzerinde olduğu sokakta güvenlik güçlerinin yanı sıra birçok basın mensubu da görev yapmıştı.

Kentsel dönüşüm kapsamında yıkıldı

Rahibin oturduğu bina, yaşlı olmasından dolayı yıkıldı. Ev sahiplerinin yeni bir yapı için müteahhitle anlaşmaya vardıktan sonra binanın yıkıldığı, yerine de yeni bina yapılacağı öğrenildi. Bir dönem dünyanın izlediği apartmandan geriye ise moloz ve hafriyatlar kaldı.

ABD’li rahibin oturduğu sokağın esnaflarından Hasan Fırlangıç, “Yıkılan binada Rahip Brunson oturuyordu. Olaylardan sonra zaten Türkiye’den ayrılmıştı. Bina da yaklaşık 60 senelik bir yapıydı. O yüzden bina sahipleriyle müteahhitlerin anlaşması sonucunda yıkıldı. O dönemlerde bu sokak oldukça hareketliydi. İş yerimize girerken kimlik kontrolüyle giriyorduk” dedi. (DHA)

About Author

Uğraş Vatandaş

Uğraş Vatandaş

Related Articles

TÜM HABERLER