A3 Haber

HDP’den kayyum raporu: 48 belediyede 4 buçuk milyonun iradesi gasp edildi

HDP’den kayyum raporu: 48 belediyede 4 buçuk milyonun iradesi gasp edildi

HDP’den kayyum raporu: 48 belediyede 4 buçuk milyonun iradesi gasp edildi
Şubat 24
15:41 2021

HDP, İçişleri Bakanlığı’nın “Terörden Arındırılmış Belediyeler ve Hizmetleri” kitapçığına “İrade Gaspı ve Kayyım Gerçekleri” raporuyla yanıt verdi. Raporda, 38 belediyede 4 buçuk milyona yakın seçmen iradesinin gasp edildiği belirtildi.

A3 Haber Merkezi | Halkların Demokratik Partisi (HDP) Demokratik Yerel Yönetimler Kurulu Eş Sözcüleri Hediye Karaaslan ve Salim Kaplan, “İrade Gaspı ve Kayyım Gerçekleri” başlıklı raporu açıkladı. Parti Genel Merkezi’nde yapılan basın toplantısında konuşan Karaaslan, bugüne kadar üç büyükşehir, beş il, 33 ilçe olmak üzere 48 belediyelerine kayyum atandığını kaydetti.

Karaaslan, “72 belediye eş başkanımız bu süreçte gözaltına alındı, 19 kadın arkadaşımız olmak üzere 37 belediye eş başkanımız cezaevlerinde tutsak edildiler. Hala Türkiye’nin değişik cezaevlerinde 15 belediye eş başkanımız tutsaktır. Bu dönemde iktidar 7 belediye eşbaşkanımıza ev hapsi verdi. 6 belediye ev başkanımız 10 aydır ev hapsindeler. İktidarın bu dönemdeki gerçekleştirdiği irade gaspının en büyük yansıması yerelde karar merci olan belediye meclislerinde gerçekleşti. 807 belediye meclis üyemiz görevini yerine getiremez hale geldi. Kayyumlar yerelin karar organı olan belediye meclisini fiilen kapattılar, halkın yönetime katılma hakkını gasp ettiler” dedi.

Kadın Merkezimizi kahvehaneye dönüştürdüler

Kayyum atanan 48 belediyede 4 milyon 356 bin 819 seçmenin iradesinin gasp edildiğini vurgulayan Karaaslan, İçişleri Bakanlığının üç ay önce kayyum atanan belediyeler hakkında hazırladığı “Terörden Arındırılmış Belediyeler ve Hizmetleri” kitapçığını eleştirdi. Bunu hazırlayanların belediyecilikten, toplumdan, halktan ve hatta belediye mevzuatından bihaber olduklarını Karaaslan, bu dönemde iktidarın hiç olmadığı kadar kadın kazanımlarını hedef aldığını dile getirdi.

Karaaslan, “Bakanlık hazırladığı kitapçıkta kadın kazanımlarının koruduğunu iddia etmiş, hatta bakanlık bütçe sunumunda 194 tane kadın merkezi açtığını ifade etmiş. Biz çok aradık ve sorduk yerellere baktık ama bir türlü açtıklarını iddia etikleri kadın merkezlerine rastlamadık. Merak ediyoruz; bu kadın merkezlerini nerede ne zaman ve kiminle açtılar? Van’da kayyum geldikten sonra 11 kadın çalışanımız açığa alındı. Mardin Büyükşehir Belediyesi Kadın Politikalar Daire Başkanımız kayyumun gelmesiyle memurluktan ihraç edildi. Mardin’de, Batman’da, Sur’da kadın politikalar müdürlüklerine erkek atadılar. Mardin’de ‘Alo Şiddet ‘hattını kapattılar. Özalp’ta Kadın Kültür Merkezini, Muradeyi’de Ayşe Şan Kadın Kütüphanesi’ni ve konuk evini kapattılar. Sur’da Amida Kadın Merkezimizi kahvehaneye dönüştürdüler. Bütün bu saydıklarımız sadece birkaç örnek” diye konuştu.

“Belediye meclisinde mülki idare amirlerinin onayı var”

Belediye meclisinde alınan kararların mülki idare amirlerinin, kaymakamlıkların, valilerin onayında olduğunu belirten Karaaslan, “Bakanlık yetkilileri bundan bihaber midir, yoksa bir algı mı yaratmaya çalışıyor?” diye sordu.

İktidar partisinin nüfusun yüzde 67.2’sinde yerel yönetimlerde söz sahibiyken 2019 seçimlerinin ardından bu oranın yüzde 39’a gerilediğine dikkat çeken Karaaslan, kayyum sisteminin halkın vicdanında ve seçim sandıklarında mahkum edilmiş bir sistem olduğunu vurguladı.

About Author

Uğraş Vatandaş

Uğraş Vatandaş

Related Articles

TÜM HABERLER