A3 Haber

Naci Ağbal’ın görevden alınması yabancı basında nasıl yankı buldu?

Naci Ağbal’ın görevden alınması yabancı basında nasıl yankı buldu?

Naci Ağbal’ın görevden alınması yabancı basında nasıl yankı buldu?
Mart 20
10:04 2021

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan yaklaşık dört ay önce göreve getirdiği Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın yerine Şahap Kavcıoğlu’nu atadı. Böylelikle Merkez Bankası Başkanı koltuğunda yaklaşık 21 ay içinde üçüncü değişiklik yapılmış oldu.

2020 yılının Kasım ayında göreve getirilen Naci Ağbal, en son ünlü The Economist dergisi tarafından “Ankara’nın cesur bankacısı” olarak nitelendirilmiş ve hakkında “Türkiye’de parasal disiplini yeniden tesis etmeye çalışan kişi” yorumunu yapmıştı. Naci Ağbal, birçok yabancı ekonomist tarafından da özellikle faiz artışı kararları nedeniyle takdir edilmişti.

Financial Times: Erdoğan şoke edici şekilde Merkez Bankası Başkanı Ağbal’ı görevden uzaklaştırdı

Financial Times’ın yorumunda Erdoğan’ın faizleri artırdıktan 2 gün sonra, görevine getirildikten ise 3 ay sonra Merkez Bankası Başkanı Ağbal’ın kovulduğu hatırlatıldı. Gazete haberinde, kararlı parasal politikalar uygulayan Ağbal’ın yabancı yatırımcılardan övgü aldığını yazdı.

Bloomberg: Erdoğan düşük faiz politikasını savunan kişiyi göreve getirdi

Bloomberg, Naci Ağbal’ın son faiz artışı kararında beklenenin üzerinde artış yaptığını, bu kararından 2 gün sonra görevinden alındığını hatırlattı. Bloomberg ajansı, Ağbal’ın yerine getirilen Şaban Kavcıoğlu’nun düşük faiz politikasını savunan biri olduğunu yazdı.

Bloomberg’ni yorumunda şu ifadeler kaydedildi:

“Naci Ağbal, TL’nin değer kaybettiği bir dönemde görevi devraldı ve faizleri toplamda 875 baz puan yükselterek, yatırımcılar arasında zarar görmüş olan Merkez Bankası’nın kredibilitesini yükseltti. Alışılmadık bir teori olan yüksek faizlerin enflasyona sebep olduğunu savunan Erdoğan, bunun maliyetleri artırdığı belirterek merkez bankasını eleştiriyordu.”

Le Monde: 2019’dan bu yana dördüncü merkez bankası başkanı

Naci Ağbal’ın görevine getirildikten yaklaşık 4 ay sonra uzaklaştırıldığını hatırlatan Fransız Le Monde gazetesi, “Merkez Bankası’ndaki değişiklik, faiz artışından 2 gün sonra geldi. Merkez Bankası yüzde 15,6’ya yükselen enflasyonla sıkı mücadele edeceğini açıklamıştı. Bu önlemler de piyasalar tarafından olumlu olarak karşılanmıştı.” yorumunda bulundu.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER