A3 Haber

CHP Sözcüsü Öztrak: Türkeş’i rahmetle anıyoruz

CHP Sözcüsü Öztrak: Türkeş’i rahmetle anıyoruz

CHP Sözcüsü Öztrak: Türkeş’i rahmetle anıyoruz
Nisan 02
18:48 2021

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, hükümetin ekonomi ve pandemi yönetimini eleştirdiği basın toplantısında, MHP kurucusu Alparslan Türkeş’e atfedilen “Beceriksizlikle ihanet arasında kıldan ince bir çizgi vardır” sözlerini dile getirdi ve Türkeş’i “rahmetle” andıklarını söyledi.

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’e yönelik olarak kullandığı “Pişman ederim” sözünü, “Siz kimsiniz de milletin seçtiği vekilleri tehdit ediyorsunuz? Ateş olsanız cürmünüz kadar yer yakarsınız. Siz gidin; sizin ağa babanız karşımıza gelsin. İşgal ettiğiniz o koltuğun ilk sahibi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’tür. Kurutuluş savaşının en zor günlerinde bile, Gazi Mustafa Kemal TBMM’nin üzerine titremiştir… O koltuğun öyle bir sorumluluğu ve ağırlığı vardır. Ancak kayyum Başkan o koltuğun sorumluluğunu taşıyamamıştır. O koltuğu kirletmiştir” diyerek eleştirdi.

Öztrak, ‘Türkeş’e atfedilen ‘Beceriksizlikle ihanet arasında kıldan ince bir çizgi vardır’ sözlerini anımsamamak elde değil’ dedi ve Türkeş’i ‘rahmetle’ andığını söyledi.

CHP Sözcüsü Öztrak, CHP Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi. Öztrak’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

“Krallar ve kralcılar var”

  • Tek adam vesayet rejiminin nasıl bir kuralsızlık, nasıl bir hukuksuzluk demek olduğunu, her gün daha iyi görüyoruz. Kuralın olmadığı ülkemizde krallar ve kralcılar var. Çürüme var. Kokuşma var. Saray entrikaları var. Pis kokuları, lüks otomobillerde, burunlarına pudra şekeri çekerek bastıran saray beslemeleri var. Milletin, kadınların, çocukların, hakkını, hukukunu tanımayan, adaleti çökerten, milli iradeyi hiçe sayan, keyfi yönetim anlayışı, ülkede istikrarı ve güveni bitiriyor. Cebimizi, mutfaktaki tenceremizi boşaltıyor. Esnafımızı, çiftçimizi, iş insanlarımızı, çalışanlarımızı, işsizlerimizi, emeklilerimizi, canıyla cüzdanı arasına sıkıştırıyor.

“Türkeş’i rahmetle anıyoruz” 

  • Peki, Erdoğan Şahsım Hükümeti, Tüm pandemi boyunca, Ailelerimize ne kadar destek verdi? 6 milyon 600 bin aileye, . Vere vere, aile başına “bin lira” verebildi. O da bir seferlik… Beceriksizliğin, sorumsuzluğun, Keyfiliğin iki haftalık maliyetine bakar mısınız? 6 milyon 600 bin aileye, sadece “bin lira” verebilen Saray Hükümeti Kapris ve kibir nedeniyle iki haftada, 24 milyon ailenin omzuna, 15 bin 710 lira yük yükledi. Yarın bir gün hızlanacak zam dalgasıyla da, Milletin cebindeki yangın büyüyecek. Tüm bu yaşananlara bakınca, Rahmetli Alparslan Türkeş’e atfedilen şu sözleri, Anımsamamak elde değil: “Beceriksizlikle ihanet arasında kıldan ince bir çizgi vardır.
  • Beceremediğin halde makam ve mevki işgal etmek, En büyük ihanettir.” Bu vesileyle Sayın Türkeş’i, İki gün sonra gelecek vefatının 24. Yıl dönümü münasebetiyle, Rahmetle anıyoruz.

Oylama tepkisi

  • Saray vesayetinin, Meclis iradesi üzerindeki gölgesi haline gelen kayyum Meclis Başkanı devreye sokuldu.  Meclisin reddettiği teklifi, içtüzüğe rağmen, yeniden görüşülmek üzere ertesi gün gündeme aldı. Gerekçe oylamada hata olması… Oysa oylamada hata falan olmadığını milletimiz gördü. AK Parti milletvekilleri oylamaya katılmadı. Oylamaya katılmamak belki de zımni bir irade beyanıdır. Belki de vicdani bir tavırdır. Belki de saraya başkaldırıdır. Bunu biz bilemeyiz. Ancak sehven ya da kasten hata yapan biri varsa o da AK Partinin görevli grup başkanvekilidir. Sayın Erdoğan, Meclis iradesine darbeyle uğraşacağına, partisindeki ak ve kara koyunları bulsun. Milletvekillerinin sesine kulak versin. Usulüne uygun yapılan bir oylamada, Genel Kurul’da yeterli sayıda, AK Parti milletvekilinin neden toplanamadığını araştırsın.

“Yine çamura yattılar” 

  • Sarayın dayattığı bir yasa teklifini, AK Partili vekillerin neden sahipsiz bıraktığını bir düşünsün. Bizim milletvekillerimiz, muhalefet milletvekilleri görevini yapmıştır. Getirilen düzenlemeyi, tertemiz oylarıyla reddetmiştir.  Bu yenilgi karşısında, sarayın kibirlisinin yapabildiği, kayyum Meclis Başkanı aracılığıyla çamura yatmak olmuştur. 2015’te genel seçimi beğenmeyip seçimi yeniletenler, 2019’da İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni kaybedince mızıkçılık yapanlar, hatalarından hiç ders almıyor.  Dün de milletin seçtiği milletvekillerinin iradesi yok sayıldı. Yine çamura yattılar. TBMM’deki oylamayı yeniletme kararı aldılar. Milletimize soruyoruz! Bu ülkede her şey, tek bir kişinin isteğine göre şekillenecekse, bu Anayasa neden var? TBMM İçtüzüğü neden var?

“Milleti yoksullaştırmayı umursamadı bile”

  • 132 gün önce atadığı Merkez Bankası Başkanını, ek bir imzayla görevden aldı. Kendi istediğini yapmak için, ekonomiyi türbülansa sokmayı, milleti yoksullaştırmayı umursamadı bile. Erdoğan şahsım hükümetinin görevde olduğu son 31 ayda, 3 TÜİK Başkanı, 3 de Merkez Bankası Başkanı değiştirildi. Kuralların ve kurumların tek bir kişinin iradesiyle, zırt, pırt değiştiği bir ülkede kimse önünü göremez. Yatırım yapamaz. Aş, iş büyümez. Güven ve istikrar olmaz. İşte bunun için milletimiz, ‘Biz kral değil, kural istiyoruz’ diye haykırıyor.

“Büro elemanları bu kadar götürüyorsa…”

  • Millet, evine bir kilo toz şeker götüremezken, saray beslemelerinin lüks arabalarda, burnuna çektiği pudra şekerlerine bakıp, tiksiniyor. Milletimiz haklı olarak soruyor: ‘Büro elemanları bunları götürüyorsa, büronun asıl sahipleri acaba neleri götürüyor? Bu değirmenin suyu nerelerden geliyor’ diye soruyor. 19 yıl önce milletten emaneti isterken, harun olacağız diyenler, bugün karun oldular. Mücahit olacağız diyenler, bugün müteahhit oldular. Ömerleri bulacağız diyenler, bula bula pudra şekerci Kürşatları buldular.

Gergerlioğlu açıklaması: Yargının milli iradeye müdahalesi

Vekilliği düşürülen Faruk Gergerlioğlu’na muhalefetin yeterli destek verip vermediğine ilişkin Öztrak, “Esas olan milletin seçtiği milletvekilinin milletvekilliğine yine milletin son vermesidir. Bunun arkasında duruyoruz. Burada bir milletvekilinin milletvekilliğine yargı tarafından herhangi bir suçüstü durumu olmadan son verilmesi yargının milli iradeye müdahale etmesidir. Bu kime yapılırsa yapılsın karşısındayız” dedi.

“‘Kol kırılıp yen içinde kalır’ diye sıyrılamazsınız”

Eski AKP çalışanı Kürşat Ayvatoğlu’nun “araba alıp satıyorum” savunması yapması ve AKP’nin sessizliği ile ilgili Öztrak, “Burunlara çekilen pudra şekerleri de nasıl elde edildiği belli olmayan milyonluk arabalar da AK Parti’nin büro elemanının maaşıyla bağdaşmıyor. Bu sebepsiz zenginleşmeyi, bu hukuksuzluğu AKP’nin kolunun içine sığdırmak mümkün değil. ‘Kol kırılıp yen içinde kalır’ diye sıyrılamazsınız. Değerlendirilecek yer adliye koridorlarıdır” dedi.

“Sarayın sadık bekçisi…”

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin ifadesini almak isteyen hakim hakkında HSK’nın inceleme başlatması için Öztrak, “Anlaşılan majestelerin yargısı, sarayın sadık bekçisini mağdur sıfatıyla bile mahkemeye çağrılmasına tahammül edemiyor. Hakimlerin bu kadar kolay soruşturmaya tabi tutulduğu bir ülkede yargı bağımsızlığından nasıl bahsedeceğiz” diye konuştu.

“Milletimiz tek adamdan kurtulacak” 

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın üçüncü ittifaka vurgu yapan açıklamalarına ilişkin Öztrak, “Sayın Genel Başkanımız gerekli açıklamayı yapmış. Son seçime giren iki ittifak vardı. Biri demokrasiden yana Millet İttifakı, diğeri tek adam vesayet rejimini savunan Cumhur İttifakı. Bunun dışında bu ittifaklara kim katılır katılmaz göreceğiz. Ama milletimizin yapılacak ilk seçimde cebini boşaltan, hakkını hukukunu çiğneyen tek adam vesayet rejiminden kurtulacağına ilişkin en ufak şüphemiz yok” dedi.

 

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER