A3 Haber

Prof. Ortaylı: 1915 olaylarına soykırım diyenlerin bir broşürlük kadar bile bilgileri yok

Prof. Ortaylı: 1915 olaylarına soykırım diyenlerin bir broşürlük kadar bile bilgileri yok

Prof. Ortaylı: 1915 olaylarına soykırım diyenlerin bir broşürlük kadar bile bilgileri yok
Nisan 28
08:05 2021

ABD Başkanı Joe Biden’ın 1915 olaylarına ilişkin “soykırım” ifadesini yorumlayan Prof. İlber Ortaylı “Bugün Türkiye’de de 1915 olaylarını soykırım diye tabir eden tarihçiler var ve inanın bir broşürlük kadar bile bilgileri yok” dedi.

Prof. İlber Ortaylı, ABD Başkanı Joe Biden’ın 1915 olaylarıyla ilgili “soykırım” ifadesini kullanmasını destekleyen isimleri eleştirdi. Ortaylı, 1981’de Reagan’dan sonra 40 yıldır hiçbir ABD Başkanının, Türkiye’ye yönelik böylesi ağır bir suçlama getirmemesini, “soykırım” ifadesini kullanmamasını Türkiye’nin ABD ve Türkiye’deki güçlü dostlarına bağladı.

Hürriyet’ten Fulya Soybaş’ın haberine göre, Ortaylı şunları söyledi:

  • Kimdi bunlar? Hem ABD hem de Türkiye’deki güçlü Yahudi lobisinden bahsediyorum. Bugün artık bu güçlü dostlarımız yok. Türkiye’de gelişen lüzumsuz bir antisemitizm Türkiye’yi sarmakta ve neticelerinden biri de işte bu.
  • Gelelim bugün olduğumuz noktaya; dünya arenasındaki siyasetçilerin- parlamenterlerin ve halkların ağzında “1915 olayları, Türklerin Hıristiyanlara yönelik haçlı seferidir, soykırımdır” gibi laflar var. Oysa soykırım ağır bir suçtur ve telaffuz edilmesi de öyle kolay değildir. Dünyada en büyük soykırım Yahudi soykırımdır, sonrasında çingenelere uygulanan soykırım gelir. Naziler Yahudilerle birlikte çingeneleri de toplayıp, günahsız insanları, konsantrasyon kamplarında sistematik şekilde yok etti. Buna soykırım denir. Şimdi dünya soykırım kavramını genişletme derdinde. Yaşanan her karşılıklı katliam “soykırım” değildir. Bir imparatorluğun yıkılışında yaşanan, bu gibi çatışmaların hepsini “soykırım” çatısı altında toplamaya çalışmak bu işi yapanların suçlarını örtbas etmek ve bu yolla suçlarını hafifletmek istemekten kaynaklıdır.
  • Türkiye’deki tarihçilerin de neye soykırım denilip denilmeyeceğini iyi bilmesi, olayları iyi araştırması gerekmektedir. Bugün Türkiye’de de 1915 olaylarını ‘soykırımdır’ diye tabir eden tarihçiler var ve inanın bir broşürlük kadar bile bilgileri yok. Bir şey bilmiyor, konuşuyorlar. İlgili literatürler Türkçeye çevrilmemiş. Nereden anladın da okudun? “Bu Osmanlı’nın işidir biz Türkiye Cumhuriyetiyiz” diyenler var. Buna dünyada kimse inanmaz.
  • Böyle bir argümanla Türkiye’yi savunmazsınız. Uygulanacak yaptırım ve belaları da savuramazsın. Böyle ucuzlukların lüzumu yok. Bir kısım bunu Cumhuriyetçilik, ilericilik zannediyor. Bir kısım da “Bu ittihatçıların işidir, Müslümanların böyle bir durumla işi olmaz” havasında. Bunlar Türkiye’nin hataları. Düşman sayısını artırmakta üstümüze yok.

“Türkiye acilen bir araştırma grubu kurmalı”

Prof. Ortaylı “Her 24 Nisan’da, aynı meselenin önümüze ısıtılıp ısıtılıp gelmemesi için, Türkiye’nin aciliyetli olarak enternasyonal nitelikli bir araştırma grubu, ki buna Ermeni alimleri de dahil, kurması ve çalışmaya başlaması şarttır. Bu konuyla ilgilenen Türklerin yapacağı ilk iş Ermeni lisanını öğrenmek, edebiyatını, tarihini tetkik etmektir. Müspet yolla o kültürün içine girerseniz söyleyeceğiniz sözün dinlenmesi daha büyük olasılıktır. Tüm dünya ile çatışamayacağımıza göre söyleyecek sözümüzün olması şarttır. Zira, yarın öbür gün davalar başlayacak. Bizi kaç avukat savunabilecek? O nedenle meselenin derinine inmemiz gerek” dedi.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER