A3 Haber

Honda’dan “Türkiye” kararı: Gebze’deki fabrika üretime son verdi

Honda’dan “Türkiye” kararı: Gebze’deki fabrika üretime son verdi

Honda’dan “Türkiye” kararı: Gebze’deki fabrika üretime son verdi
Eylül 29
08:32 2021

Honda, 1997’den beri faaliyette olan Gebze Şekerpınar’daki fabrikasında üretime son verdi.

1997 yılından bu yana 24 yıldır üretime devam eden Honda’da Türkiye devri sona erdi. 2019’da gerçekleştirdiği bir duyuru ile Gebze’de bulunan ve Türkiye’de de fazlasıyla popüler olan Civic modelini ürettiği fabrikasında 2021 Eylül’ünde üretimi durduracağını açıklayan Honda, fabrikayı resmen kapattı.

2 bin civarında çalışanı bulunan Honda Türkiye, Gebze’de bulunan fabrikasında son yerli üretim Honda Civic Sedan modeli banttan indirildi. Fabrika çalışanları banttan indirilen aracı, “2021 Honda Civic’in son aracı. Artık Türkiye’de araç üretimi yok” sözleriyle duyurdu. Stokçuluk iddialarıyla gündeme gelen Honda’nın, bundan sonra Civic modeli ithal edilecek. Yeni Honda Civic Sedan modelinin Ekim ayında Türkiye’de satışa sunulması bekleniyor.

Honda Türkiye, Gebze’deki tesisini HABAŞ Topluluğuna devredecek. HABAŞ, geçen Mart ayından bu yana tesislerde Honda’nın üretimini sürdürüyordu. Fabrikayı devralan HABAŞ’ın önümüzdeki dönemde tesiste nasıl bir faaliyet yürüteceğine dair henüz bir açıklama yapılmadı.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER