A3 Haber

Yargıtay Başkanı: 10 büyükelçinin örgütlü şekilde bildiri yayımlamaları yargıyı üzmüştür

Yargıtay Başkanı: 10 büyükelçinin örgütlü şekilde bildiri yayımlamaları yargıyı üzmüştür

Yargıtay Başkanı: 10 büyükelçinin örgütlü şekilde bildiri yayımlamaları yargıyı üzmüştür
Ekim 25
20:39 2021

Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca, Gezi davası sanığı Osman Kavala’nın serbest bırakılmasını talep eden 10 ülkenin büyükelçisiyle ilgili konuşarak, “Bahsi geçen sayın büyükelçilerin sıradan bir şekilde değil de adeta örgütlü şekilde bir araya gelerek, toplu şekilde bildiri yayımlamış olmaları Türkiye’de bağımsız yargıyı, bağımsız yargı mensuplarını, tüm hakim ve Cumhuriyet savcılarını, yüksek yargı mensuplarını derinden yaralamış ve üzmüştür” dedi.

Yargıtay Başkanı Akarca, Türkiye’de yargının bağımsız olduğunun altını çizerek, “Hiçbir makam, merci, güç içeride veya dışarıda tavsiye ve telkinde bulunamaz, emir ve talimat veremez” ifadelerini kullandı.

Akarca, resmi ziyaret kapsamında Türkiye’ye gelen Azerbaycan Cumhuriyeti Başsavcılığı Bilim-Eğitim Merkez Stratejik Planlama ve Risk Tanımlama Dairesi Başkanı Dadaşov Ferid Zemanioğlu başkanlığındaki 11 Azerbaycanlı savcıyı kabul etti. Kabulde konuşan Akarca, gazetecilerin 10 büyükelçinin tutuklu Osman Kavala’ya ilişkin açıklamasını sorması üzerine Akarca, Türkiye’nin laik, demokratik ve sosyal bir hukuk devleti olduğunu söyledi.

Anayasa’nın 138. maddesinin ikinci fıkrasına göre, hiçbir organ, makam, merci veya kişinin yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere ve hakimlere emir, talimat veremeyeceğini, genelge gönderemeyeceğini, tavsiye ve telkinde bulunamayacağını vurgulayan Akarca, şunları kaydetti:

  • Bahsi geçen sayın büyükelçilerin sıradan bir şekilde değil de adeta örgütlü şekilde bir araya gelerek, toplu şekilde bildiri yayımlamış olmaları Türkiye’de bağımsız yargıyı, bağımsız yargı mensuplarını, tüm hakim ve Cumhuriyet savcılarını, yüksek yargı mensuplarını derinden yaralamış ve üzmüştür. İnfiale neden olmuştur. Sayın büyükelçilerin bulundukları ülkenin hukukuna da bağımsız yargının verdiği kararlara da saygılı olmasını beklemek en doğal hakkımızdır.
  • Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, 1920 yılında yaptığı konuşmada, ‘Milletlerin yargı hakkı, bağımsızlığının birinci şartıdır. Adalet kuvveti bağımsız olmayan bir milletin devlet olarak varlığı kabul edilemez.’ demektedir. Burada bağımsız yargıya hiçbir makam, merci, güç içeride veya dışarıda tavsiye ve telkinde bulunamaz, emir ve talimat veremez. Burada bulunan sayın büyükelçilerin de diplomatik teamüllere uygun olmayan bu davranışlarından büyük ve derin üzüntü duyduğumuzu belirtmek isterim.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER