A3 Haber

Mahkemeden Atilla Taş kararı: Adli kontrol tedbiri devam edecek

Mahkemeden Atilla Taş kararı: Adli kontrol tedbiri devam edecek

Mahkemeden Atilla Taş kararı: Adli kontrol tedbiri devam edecek
Ekim 26
18:49 2021

Fethullahçıların medya yapılanması kapsamında “örgüte üye olmak” ve “örgüte yardım” suçlarından Yargıtay’ın cezalarını bozduğu, aralarında şarkıcı Atilla Taş’ın da bulunduğu sekiz sanığın yargılandığı davanın görülmesine devam edildi. Sekiz sanığın yargılandığı davada, savunması alınmayan Atilla Taş dışındaki yedi sanığın adli kontrol tedbirlerinin kaldırılmasına karar verildi.

İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesindeki üçüncü duruşmaya, tutuksuz sanıklar Ünal Tanık, Gökçe Fırat Çulhaoğlu, Yakup Çetin, Ahmet Memiş, Yetkin Yıldız ve Ali Akkuş avukatlarıyla katıldı. Duruşmaya gelmeyen sanık Atilla Taş’ı avukatı temsil etti.

Tanıkların dinlendiği duruşmada, sanıklardan Ali Akkuş’u tanıdıklarını beyan eden üç tanık, bu kişinin Zaman Gazetesi’nde herhangi bir örgütsel bağ değil profesyonel iş kapsamında çalıştığını ve Fethullahçılar ile ilgili bir propagandasına rastlamadıklarını söyledi. Diğer tanıklar da sanıklardan Ünal Tanık ve Yakup Çetin’in Fethullahçılar ile ilgili herhangi eylemlerine şahit olmadıklarını söylediler.

Tanık beyanlarına karşı savunması sorulan sanık Ali Akkuş, Zaman Gazetesi’nden başka bir yerde çalışmadığını ve bu gazete kapandıktan sonra gazeteciliği bıraktığını söyledi. Söz alan diğer sanıklar Ahmet Memiş, Ünal Tanık, Yetkin Yıldız ve Yakup Çetin, adli kontrol tedbirlerinin kaldırılması talebinde bulundu.

Avukatı dosyanın ayrılmasını talep etti

Sanık Atilla Taş’ın avukatı Sevgi Kalan, müvekkilinin paylaştığı tweetlerle ilgili suç unsuru oluşmadığını, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Taş ile ilgili “ihlal” kararı verdiğini belirterek bu kararın dikkate alınması gerektiğini söyledi. Avukat Kalan, suç unsuru oluşmadığı gerekçesiyle müvekkili hakkında ayırma ve beraat kararı verilmesini talep etti.

Duruşma 17 Şubat’a ertelendi

Mahkeme heyeti, haklarında adli kontrol tedbirleri uygulanan sanıklar Ahmet Memiş, Ali Akkuş, Ünal Tanık, Yetkin Yıldız, Yakup Çetin, Gökçe Fırat Çulhaoğlu ve Cemal Azmi Kalyoncu’un adli kontrol tedbirlerinin kaldırılmasına hükmetti. Sanıklardan Atilla Taş’ın, Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 301. maddeden yargılanması için Adalet Bakanlığı’ndan izin beklenmesini dikkate alan heyet, bu suçlama yönünden savunması henüz alınmayan Atilla Taş hakkındaki adli kontrol tedbirinin devamına karar verdi. Atilla Taş yönünden dosyanın ayrılması talebini ise daha sonra değerlendirilmesine karar veren heyet, duruşmayı 17 Şubat’a erteledi.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER