A3 Haber

Yeni vergi düzenlemesi yürürlüğe girdi: Düzenlemede neler var?

Yeni vergi düzenlemesi yürürlüğe girdi: Düzenlemede neler var?

Yeni vergi düzenlemesi yürürlüğe girdi: Düzenlemede neler var?
Ekim 26
08:30 2021

Toplumun bir çok kesimini yakından ilgilendiren Vergi Paketi düzenlemesi Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yasa Cumhurbaşkanı’na tütün mamulleri ve otomotivde ÖTV’leri üç kat artırma yetkisi veriyor. 850 bin civarında esnafa gelir vergisi muafiyeti ve sosyal medya içerik üreticilerine vergi düzenlemesi de paketin içinde.

Toplumun bir çok kesimini yakından ilgilendiren Vergi Paketi Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yasada küçük esnaf, çifçi ve sosyal medya üzerinden kazanç sağlayanlara yönelik vergi düzenlemeleri var.

Düzenlemeyle, 850 bin civarı küçük esnaf gelir vergisi ödemeyecek. Çiftçi ödemeleri de gelir vergisinden muaf tutulacak.

Sosyal medya fenomenlerine 640 bin lira sınırı

Yasayla, sosyal medya fenomenleri ile mobil cihaz uygulaması geliştirenlere yönelik de vergi düzenlemesi yapıldı. Düzenlemeyle, Sosyal medya paylaşım ve içerikleriyle kazanç elde eden kişiler 640 bin liraya kadar olan gelirlerinde yüzde 15 stopaj ödeyecek. Stopaj kesintileri bankalar tarafından yapılacak, yıllık beyanname verilmesi gerekmeyecek. 640 bin lirayı geçen gelirler ise gelir vergisi kapsamında alınacak.

Cumhurbaşkanı’na ÖTV artırma yetkisi

Cumhurbaşkanı tütün mamulleri ile otomotiv sektöründe uygulanan ÖTV oranlarını üç katına kadar artırabilecek.

Yasanın getirdiği diğer yenilikler şöyle:

  • Yıllık geçici vergi beyannamesi verme sayısı 4’ten 3’e indirilecek. Gelir vergisi ve kurumlar vergisi beyanname tarihleri 1 ay öne çekilecek. Elektronik ortamda vergi daireleri kurulacak.
  • Konaklama vergisinin yürürlük tarihi 1 Ocak 2023’e ertelenecek.
  • ATV ve UTV olarak isimlendirilen dört tekerli arazi araçlarından yüzde 25 oranında ÖTV alınacak.
  • Mevcutta motor silindir hacmi ve matrahına göre vergilendirilen karavanlardan sabit yüzde 45 ÖTV alınacak.
  • Varlık yönetim şirketlerine kuruldukları takvim yılı ve bu yılı izleyen 5 yıl süresince uygulanan damga vergisi, harç ve kaynak kullanımı destekleme fonu istisnası sürekli hale getirilecek.
  • Söz konusu şirketlere tanınan banka ve sigorta muameleleri vergisine ilişkin istisna kaldırılacak.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER