A3 Haber

Bugün 10 Kasım: Atatürk anılıyor

Bugün 10 Kasım: Atatürk anılıyor

Bugün 10 Kasım: Atatürk anılıyor
Kasım 10
08:20 2021

Kurtuluş mücadelesine yaptığı önderlikle, yoksul halkın yazgısını değiştiren, Türkiye’yi laik, demokratik, bağımsız cumhuriyete kavuşturan Mustafa Kemal Atatürk özlemle anılıyor. Saat 09.05’te devrimleri özümseyen halk, Ata’sına bir kez daha saygısını sunacak.

Büyük kurtarıcı ve cumhuriyet devrimlerinin önderi Atatürk, ölümünün 83. yılında özlemle anılıyor. Unutturma, lanetleme ve karalama çabalarına karşın Atatürk sevgisi her yıl daha da büyürken yurttaşlar, bugün de Anıtkabir ve Dolmabahçe’ye akın edecek. Resmi törenlerin yanı sıra Ata’ya saygı zincirleri oluşturulacak, sayısız anma etkinliği düzenlenecek.

ANKARA: Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 83. yıldönümü nedeniyle bugün saat 09.05’te düzenlenecek resmi tören ile devlet erkânı Anıtkabir’i ziyaret edecek. Törenin ardından Türkiye’nin dört bir yanından Atatürk’e gelen yurttaşlar, 21.00’e dek Anıtkabir’i ziyaret edebilecek. Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) ve Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) ve Yenimahalle Belediyesi de çeşitli programlar ile başkentte Atatürk’ün aziz hatırasını yaşatacak. ABB, başkenti “O AN: ANKARA – Kalbimizdesin” yazılı afişler ile donattı. Ankara Kent Konseyi Bisiklet Meclisi ise bugün saat 19.05’te, “Atatürk’ü Anma Bisiklet Turu” düzenleyecek. Gençlik Parkı’ndan Anıtkabir’e yapılacak bisiklet turuna, tüm Ankaralılar bisikletleriyle katılabilecek.

İSTANBUL: İstanbul Valiliği bugün saat 08.55’te Taksim Cumhuriyet Anıtı’na “Çelenk Sunma Töreni” yapacak. 10.00’da Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü Anma Programı” yapılacak. Saat 11.30’da Dolmabahçe Sarayı’na gidilerek Atatürk’ün odası ziyaret edilecek. Çelenk sunma törenine İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ve İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu katılacak. Öte yandan, İBB, ‘Atatürk Florya Kent Ormanı’nda “Ata’ya Saygı Yürüyüşü” düzenleyecek. Saygı yürüyüşüne İmamoğlu da katılacak. Beşiktaş Belediyesi Atatürk’ü “Ata’ya Saygı Yürüyüşü” ile anacak. Kadıköy ve Maltepe’de ise “Ata’ya Saygı Zinciri” oluşturulacak.

MİNİKLER DOLMABAHÇE’DE: Kartal Belediyesi kreşlerinde eğitim gören minik öğrenciler dün 10 Kasım nedeniyle Gazi Atatürk’ü anmak ve saygılarını sunmak için Dolmabahçe Sarayı’nı ziyaret etti. Öğrencilerin en çok ilgi duyduğu ve duygulandığı bölüm ise Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çalışma odası ve hayata gözlerini yumduğu oda oldu.

“ATATÜRK İSTANBUL’DA”:  Bakırköylü Sanatçılar Derneği (BASAD), bugün Bakırköy Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk’ün İstanbul’da çekilmiş fotoğraflarından oluşan “Atatürk İstanbul’da Sergisi” açacak.

İZMİR: 10 Kasım resmi tören programı 08.50’de Cumhuriyet Meydanı’nda çelenk sunma ile başlayacak. Saatler 09.05’i gösterdiğinde tüm yurtta olduğu gibi İzmir’de de siren sesleriyle birlikte saygı duruşunda bulunulacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 10 Kasım Atatürk’ü Anma programı ise Başkan Tunç Soyer’in de katılımıyla Ata’ya Saygı Yürüyüşü ile başlayacak. 14.00’te Alsancak Limanı önünde buluşacak İzmirliler Atatürk’ün 350 metre uzunluğundaki dev posterini taşıyarak Cumhuriyet Meydanı’na kadar ilerleyecek. 14.30’da Cumhuriyet Meydanı’nda anma töreni ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Klasik Türk Müziği Korosu konseri yapılacak.

Erdoğan’dan Anıtkabir özel defterine: 2023 hedeflerine kararlılıkla ilerliyoruz

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, 10 Kasım dolayısıyla Anıtkabir Özel Defteri’ne “2023 hedeflerine kararlılıkla ilerliyoruz” yazdı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Mustafa Kemal Atatürk’ün mozolesine çelenk bırakmasının ardından bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Erdoğan Atatürk Özel Defteri’ne şunları yazdı:

Aziz Atatürk, zat-ı alinizi vefatınızın 83’üncü sene-i devriyesinde bir kez daha yad ediyoruz.

Kurduğunuz ve bizlere emanet ettiğiniz cumhuriyeti büyütmeye, kalkındırmaya, bölgesinin ve dünyanın parlayan yıldızı yapmaya devam ediyoruz. Eğitim, sağlık, sanayi başta olmak üzere elde ettiğimiz başarılarla 2023 hedeflerine kararlılıkla ilerliyoruz. Ülkemizin birliğine, bütünlüğüne, bekasına, kadim değerlerine kast edilmesine asla izin vermeyeceğiz. Ruhun şad olsun.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER