A3 Haber

Zam etkisi: Gıdada ambalaj sadeleştirilip gramaj azaltılacak

Zam etkisi: Gıdada ambalaj sadeleştirilip gramaj azaltılacak

Zam etkisi: Gıdada ambalaj sadeleştirilip gramaj azaltılacak
Aralık 08
17:59 2021

Süt ve süt ürünlerine gelen zammın ardından sanayiciler basit ambalaj ve düşük gramaj için çalışma başlattı.

Ulusal Süt Konseyi’nin 8 Aralık’tan itibaren çiğ süt tavsiye fiyatını yüzde 46,9 artırıp 4,70 liraya çıkaracağını açıklamasının ardından gözler raflardaki süt ve süt ürünlerinin fiyatlarına çevrildi.

Bazı firmalar 8 Aralık’ı beklemeden ürünlerine zam yaparken, bazı firmalar da son iki gündür bayilere satışlarını durdurdu. Söz konusu firmaların yarından itibaren zamlı şekilde tedarik sağlayacağı tahmin ediliyor.

Bloomberg HT’den İrfan Donat’a konuşan süt sanayicileri, süt, peynir, yoğurt, ayran ve tereyağı ürünlerine yüzde 45-60 arasında zam geleceğini açıkladı. Sanayiciler, sadece çiğ süt fiyatına gelen zam değil, doğalgaz, elektrik, mazot ve ambalaj gibi diğer girdi maliyetlerindeki yükselişe de dikkat çekti.

Ambalaj maliyeti daha fazla olan ürünlerin zam oranlarının da yüksek olacağını kaydeden sektör temsilcileri, “Örneğin bardak ayran ya da yoğurt bu ürünler arasında” dedi.

Son bir yılda koli, karton, UHT süt kutuları ve diğer ambalaj çeşitlerinde yüzde 100’ü aşan zamlar olduğunu hatırlatan sektör paydaşları, artık daha basit ve yalın ambalajlar üzerinde çalışma yaptıklarını açıkladı.

Ambalaj hammaddesine erişimde de sıkıntı varmış

Halka uygun fiyatlarda ürün sağlanabilmesi için artık ambalajların görselliğinden çok ürün içeriği ve gramajın daha ön plana çıktığını kaydeden sektör temsilcileri, ekonomik ambalajlara yönelik araştırmalar yaptıklarını dile getirdi.

Ambalaj kadar ürünlerin gramajlarında da değişim yaşanacağı sinyali veren sektör paydaşları, tüketici davranışları ve harcamalarına paralel olarak örneğin 3 kilogramlık yoğurt yerine 1,5 kilogramlık yoğurtlara daha fazla ağırlık verileceğini dile getirdi.

Sektör temsilcileri, ambalaj fiyatları kadar ambalaj hammaddesine erişimde de sıkıntı yaşadıklarını kaydetti.

Private label ürünlerin toplam pazardaki payının ortalama yüzde 70 olduğunu hatırlatan süt sanayicileri, son zamlarla birlikte yeni dönemde private label ürünlerinin pazar payının artacağı görüşünde.

Yine ‘no name’ olarak nitelenen ürünlere de talep artışı olacağı gelen bilgiler arasında. Yani perakende satışlarda bir teneke peynir açılarak tüketiciye kalıp olarak açıktan satışların yaygınlaşması bekleniyor.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER