A3 Haber

AİHM’den Nazlı Ilıcak kararı: Türkiye, Ilıcak’a 16 bin avro ödeyecek

AİHM’den Nazlı Ilıcak kararı: Türkiye, Ilıcak’a 16 bin avro ödeyecek

AİHM’den Nazlı Ilıcak kararı: Türkiye, Ilıcak’a 16 bin avro ödeyecek
Aralık 14
12:48 2021

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), darbe girişiminin ardından tutuklanan gazeteci Nazlı Ilıcak’ın ifade hürriyetinin ihlal edildiğine karar verdi. Türkiye’yi mahkum eden mahkeme, Ilıcak’a 16 bin avro ödenmesini de hükmetti.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Gazeteci Nazlı Ilıcak’ın ifade hürriyetinin ihlal edildiğine hükmederek Türkiye’yi haksız buldu. Bire karşı 5 oyla alınan kararda Türkiye 16 bin avro para cezasına çarptırıldı.

Nazlı Ilıcak’ın 2017 yılında yaptığı başvuruyu bugün karara bağlayan AİHM, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin güvenlik ve özgürlük hakkıyla ilgili 5. maddesinin 1 fıkrası ile ifade ve düşünce özgürlüğüyle ilgili 10. maddenin Türkiye tarafından ihlal edildiğine hükmetti.

Gerekçeli kararda, “Ilıcak’ın terör örgütüne üye olma veya hükümeti devirmeye teşebbüs etme suçlarını işlemesinden şüphelenmek için hiç bir makul neden bulunmadığı” yorumu yapıldı.

Ilıcak’a yönelik suçlamalara eleştiri getirilen gerekçeli kararda, bu suçlamaların gazetecinin kaleme aldığı kamu yararına ve bilinen gerçekler ve olaylarla ilgili olduğu belirtilerek, gazetecinin hiç bir şekilde şiddeti övmediği ve desteklemediği ifade edildi.

Kararda uzun duruşma öncesi tutukluluk süresiyle gazetecinin yazma hakkı elinden alınarak, ifade ve düşünce özgürlüğünün de ihlal edildiği kaydedildi.

 

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER