A3 Haber

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar: Ekonomi bütünüyle yabancı paraya bağlandı, bunun adı mandacılıktır

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar: Ekonomi bütünüyle yabancı paraya bağlandı, bunun adı mandacılıktır

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar: Ekonomi bütünüyle yabancı paraya bağlandı, bunun adı mandacılıktır
Aralık 21
16:50 2021

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, partisinin grup toplantısında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ekonomi politikasını eleştirerek, “Bunun adı tam mandacılıktır” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, partisinin grup toplantısında değerlendirmelerde bulundu. Her gün yeni bir darbeyle uyanıldığına dikkati çeken Sancar, “Bu darbeler, siyasi oluyor, toplumsal oluyor, ekonomik oluyor ama darbesiz bir gün geçmiyor” dedi.

Siyasi iktidarın ancak darbe politikalarıyla ayakta kalabileceğini gördüğünü ve bu yöntemi sonuna kadar kullandığını aktaran Sancar, “Dün gece de yeni bir darbe operasyonu gerçekleşti. Ekonomi konusunda yeni bir model uyguladığını iddia eden siyasi iktidar yeni tedbirler aldığını duyurdu. Dolar, döviz, altın günlerdir olağanüstü bir şekilde yükseliyor, TL ise olağanüstü değer kaybediyor. Bunun temelinde neler yattığını ekonomistler açıklıyor ama iktidar inatla kur politikalarını sürdürüyor” diye belirtti.

İktidarın ekonomi politikalarına dair eleştirilerini dile getiren Sancar, şöyle konuştu:

  • Yeni ekonomi modelin temeli olarak iddia ettikleri politikaları şimdi yeniden başka kılıflarla hayata geçiriyorlar. Önce yeni ekonomik model ilan ettiler, bu ekonomik modelde ‘kendi tezim, kendi tezim’ diye AKP Genel Başkanı’nın açıkladığı formül büyük sarsıntılara yol açtı ama ‘Asla bundan vazgeçmeyeceğim’ dedi. Ama dün açıklanan tedbirlere baktığımızda pekala bir U dönüşü yaptıklarını görüyoruz. Ne diyordu; ‘faiz sebep enflasyon sonuç’ o nedenle ‘faizleri indireceğiz ona bağlı olarak enflasyonu düşüreceğiz.’ Ama dün açıklanan tedbirlerde bunun tam tersini yaptıklarını çok rahat görebiliriz.
  • Neler vaat ettiler? Sonuçlar ne olacak? Diye baktığınızda esas söyledikleri; mevduatı bugün dövize endekslemek dışında ciddi bir adım ve önlem olmadığını görüyoruz. Yani TL’ye bağlı mevduatı şimdi dolara endekslediler. AKP Genel Başkanı, ‘Tasarruflarını değerlendiren, değerlendirirken kurdaki yükselişten kaynaklanan endişelerini gidermek isteyen vatandaşlarımıza yeni bir finansal alternatif sunuyoruz’ diyor. Nedir bu finansal alternatif, Türkiye’de liraya bağlı mevduat hesaplarının getirisi döviz getirisi altında kalırsa aradaki fark mevduat sahiplerine ödenecek. Bunun adı ne? Bunun adı döviz yükseldikçe faize bakmadan aradaki farkı Türk Lirası mevduatındaki faize bakmadan dövizdeki artışı mevduat sahiplerine verecekler. Aslında faizi dolaylı olarak attırmış oldular. Dolara ya da dövize endeksleyerek faizi birkaç kat attırdıklarını görüyoruz. Ama bununla sınırlı kalmıyor. Nedir bu? Türk Lirası’nı ve bütün ekonomiyi dövize bağlamaktır. Hani bunlar yerli ve milli olduklarını iddia ediyorlar şimdi ekonomi bütünüyle yabancı paraya bağlanmış oldu. Bunun adı tam mandacılıktır. Bu iktidar bu oyunlarla ülkeyi mandacı bir düzene ve statüye sürüklemektedir.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER