A3 Haber

Süleyman Soylu’dan 15 Temmuz sonrası kaybolan silahlara ilişkin açıklama

Süleyman Soylu’dan 15 Temmuz sonrası kaybolan silahlara ilişkin açıklama

Süleyman Soylu’dan 15 Temmuz sonrası kaybolan silahlara ilişkin açıklama
Mart 24
10:44 2022

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu,  15 Temmuz darbe girişiminin ardından çok sayıda silahın kaybolmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Soylu, silahların kaybolmasından sorumlu yetkililerin kim olduğu ve bu yetkililerle ilgili herhangi bir soruşturma başlatılıp başlatılmadığına ilişkin sorusuna ise yanıt vermedi.

Sezgin Tanrıkulu, Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM’ye 14 Temmuz 2021 tarihinde verdiği soru önergesinde, FETÖ’nün 15 Temmuz 2016 tarihli başarısız darbe girişimi sırasında kaybolan silahların sayısını ve akıbetini sordu. Bakan Soylu, önergeye 15 Mart 2022 tarihinde yanıt verdi.

Soylu, Tanrıkulu’nun bu sorusunu, “15 Temmuz 2016 darbe girişimi gecesi Ankara Emniyet Müdürlüğü kuvvesine kayıtlı üç adet G3 piyade tüfeği, 11 adet Kaleşnikof tüfek, 1 adet MP5 makineli tabanca ile İstanbul Emniyet Müdürlüğü envanterine kayıtlı 1 adet MP5 makinalı tabanca kaybolmuştur” diye yanıtlamıştı.

Soylu, kayıp silahların bulunmasına yönelik çalışmaları ise şöyle anlattı:

  • “Kayıp ve çalıntı silahlar, Kaçakçılık İstihbarat Harekat ve Bilgi Toplama Dairesi Başkanlığı’nın (KİHBİ) uhdesinde bulunan “Kayıp Eşya ve Belge” projesine işlenerek ülke genelinde aranmaktadır. Kolluk kuvvetlerimiz tarafından ruhsatsız silah kullanımı ve satışının engellemesi amacıyla av bayileri, internet siteleri, park bahçeler, üniversite ve okul çevreleri, umuma açık işyerleri, seyyar satıcılar ile uygulama noktalarında arama ve çalışma yapılmaktadır.”

Soylu, Tanrıkulu’nun silahların kaybolmasından sorumlu yetkililerin kim olduğu ve bu yetkililerle ilgili herhangi bir soruşturma başlatılıp başlatılmadığına ilişkin sorusuna ise yanıt vermedi.

İlgili haberler:

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER