A3 Haber

İstanbul Boğazı’nda bulunan “mayın” etkisiz hale getirildi

İstanbul Boğazı’nda bulunan “mayın” etkisiz hale getirildi

İstanbul Boğazı’nda bulunan “mayın” etkisiz hale getirildi
Mart 26
13:08 2022

İstanbul Boğazı’nın kuzeyinde mayına benzeyen bir yabancı cisim görülmesinin ardından Sahil Güvenlik ekipleri harekete geçti. Milli Savunma Bakanı Akar, “Mayın SAS timimiz tarafından etkisiz hale getirildi” dedi. Daha sonra ikinci bir mayın ihbarının olduğu iddia edildi. Güvenlik kaynakları ‘İstanbul Boğazı açıklarında ikinci mayının belirlendiği’ iddiasını yalanladı.

Gün içinde İstanbul Boğazı’nda Sarıyer açıklarında mayın görüldü. Güvenlik güçleri hemen müdahale etti ve mayın emniyete alındı.

Mayının bulunması üzerine Deniz Kuvvetleri Komutanlığı devreye girdi. SAS timleri o noktaya hareket etti.

Öte yandan Boğaz’da ikinci mayının bulunduğu yönünde bir ihbar daha geldi. Güvenlik kaynakları ‘İstanbul Boğazı açıklarında ikinci mayının belirlendiği’ iddiasını yalanladı.

Hulusi Akar: Mayın etkisiz hale getirildi

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İstanbul Boğazı açıklarında bulunan ilk mayına ilişkin, “İnceleme sonucunda eski tip olduğu belirlenen mayın SAS timimiz tarafından etkisiz hale getirildi” dedi.

Akar, resmi ziyaret kapsamında geldiği Katar’ın başkenti Doha’da Katar Türk Birleşik Müşterek Kuvvet Komutanlığı’nda da inceleme ve denetlemelerde bulundu.

İncelemelerinin ardından “İstanbul Boğazı açıklarında bulunan mayına benzer cisimle” ilgili sorusunu yanıtlayan Akar, şunları kaydetti:

  • “Sabah saatlerinde İstanbul Boğazı açıklarındaki bir ticari gemiden ‘mayın benzeri bir cisim görüldüğüne’ dair bilgi geldi. Unsurlarımız zaten o bölgelerde yoğun şekilde devriyelerini, görevlerini sürdürüyordu. Süratli bir şekilde SAS timimiz bölgeye intikal ettirildi. Söz konusu cismin mayın olduğunun tespitinin ardından emniyetli bir bölgeye çekildi. İnceleme sonucunda eski tip olduğu belirlenen mayın SAS timimiz tarafından etkisiz hale getirildi. Konuyla ilgili hem Rus hem Ukrayna makamlarıyla görüştük. Koordinasyonumuz devam ediyor.

Deniz trafiğinin emniyetli şekilde sürdürülmesi için başta Deniz Kuvvetlerimiz olmak üzere Sahil Güvenlik ve ilgili diğer kurum ve kuruluşlarla gerekli koordinasyon yapıldı. Gerekli tedbirler alındı. Deniz trafiği emniyetli şekilde devam ediyor. Deniz Kuvvetlerimizin yüzer ve uçar unsurları müteyakkız bir şekilde faaliyetleri takip ediyor, çalışmalarını sürdürüyor.”

FSB uyarmıştı

Rusya-Ukrayna savaşında bir ay geride kalırken, Ukrayna’nın Odesa’dan Rus savaş gemilerini durdurmak için Karadeniz’e bıraktığı ve fırtına sonucu çıpalarından kurtulup sürüklediği öne sürülen mayınların İstanbul’a kadar ulaşabileceği belirtilmişti.

Rusya Federal Güvenlik Servisi’nin (FSB) 420 mayının Karadeniz’de sürüklendiğine ilişkin açıklaması endişe yaratmıştı. Mayınların varsa ve sürükleniyorsa İstanbul Boğazı’na gelme ihtimalinin çok yüksek olduğu vurgulanmıştı.

 

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER