A3 Haber

“Müfrit Ukraynacı” Deniz Yücel’in Almanya PEN Başkanlığı tehlikede: “PEN adına konuştu, tüzüğü ihlal etti”

“Müfrit Ukraynacı” Deniz Yücel’in Almanya PEN Başkanlığı tehlikede: “PEN adına konuştu, tüzüğü ihlal etti”

“Müfrit Ukraynacı” Deniz Yücel’in Almanya PEN Başkanlığı tehlikede: “PEN adına konuştu, tüzüğü ihlal etti”
Mart 27
18:59 2022

Uluslararası Yazarlar Birliği (PEN) Almanya Başkanı Deniz Yücel’in Ukrayna savaşıyla ilgili NATO ve askeri müdahale yanlısı açıklamaları başını derde soktu. Köln kentinde PEN adına yaptığı bir konuşmada NATO’nun savaşa müdahalesini savunan Die Welt gazetesi muhabiri Yücel’e eski başkanlardan tepki yağdı.

Yeni Posta’nın aktardığı habere göre NATO’nun Ukrayna savaşına müdahale etmesi çağrısında bulunan gazeteci-yazar ve Almanya PEN Yazarlar Birliği Başkanı Deniz Yücel’e önceki beş başkandan ağır tepki geldi ve istifası istendi. Bir anda medyanın da gündemine giren tartışmalarda, Yücel’in zor durumda kaldığı gözlendi. Der Spiegel’de yer alan habere göre, selefleri Yücel’in PEN adına konuşmayı bir an evvel bırakmasını istedi.

“PEN adına konuştu, tüzüğü ihlal etti”

Der Spiegel’in de ulaştığı ve selefleri Gert Heidenreich, Christoph Hein, Johano Strasser, Josef Haslinger ve Regula Venske tarafından yazılan bir mektupta, Lit.Cologne edebiyat festivalinin açılış etkinliğinde PEN Başkanı Deniz Yücel, Ukrayna savaşıyla ilgili açıklamaları nedeniyle sert biçimde eleştirildi. İtirazcılar, NATO’nun doğrudan askeri müdahalesini talep eden Yücel’in istifa etmesi gerektiğini dile getirdiler.

“Burası senin özel görüş alanın değil”

Yücel’e yönelik mektupta “Burası senin özel görüş yerin değil” diye yazan eski PEN başkanları, “Köln’deki etkinlikte açıkça PEN Başkanı olarak konuştu ve ayrıca oraya bu şekilde davet edildi. Açıklamalarıyla yetkilerini aşmış ve PEN tüzüğünü ihlal etmiştir. Yücel’in ‘NATO Ukrayna’daki savaşta doğrudan bir katılımcı yapma riskiyle karşı karşıya kalabilir’ şeklindeki açıklamalarına bakarsak o zaman Putin’in ne kadar cesaret edebileceğini görebiliriz” şeklindeki ifadelere yer verildi.

Köln’deki etkinlikte Spiegel yazarı Susanne Beyer’in “Ukrayna üzerindeki hava sahası kapatılmalı mı?” sorusuna Yücel şu yanıtı vermişti:

“İyi bir fikir olur, değil mi? Aksi takdirde Kiev’in Rus silahlı kuvvetleri tarafından bombalanma riski var. Ukraynalılar hepimizi bu savaşa dahil etmeye elbette bu kadar hevesli değil.”

Öte yandan Deniz Yücel, Twitter’daki paylaşımında Deutschlandfunk’un istifa talebini reddettiği yönündeki habere atıfta bulunarak “Bu tartışma (ayrıca/aslında) tamamen farklı şeyler hakkında. Ama bunu kendi içimizde açıklığa kavuşturacağız” mesajına yer verdi. Frankfurter Allgemeine Zeitung ve Süddeutsche Zeitung gazetelerinde de istifa talepleri hakkındaki haberler dikkat çekti.

Geçen yıl Ekim’de seçilmişti

Die Welt Gazetesi muhabiri 48 yaşındaki Deniz Yücel, Ekim 2021’de Frankfurt’taki tarihi Paul Kilisesi’nde düzenlenen genel kurulda başkanlığa seçilmişti. DW Türkçe’ye göre, o tarihte, 2017’den beri görevini sürdüren PEN Almanya Başkanı Regula Venske yeniden aday olmamıştı.

PEN’in yıllık kongresi mayıs ayında Gotha’da gerçekleşecek.

Deniz Yücel, Die Welt Gazetesi’nin Türkiye muhabirliğini yaparken “terör” suçlamasıyla 2017-2018 yılları arasında Türkiye’de tutuklanmış, daha sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. Yücel’in tutuklanması Türkiye ile Almanya arasında siyasi gerginliğe yol açmıştı.

Yücel, “Agentterrorist: Eine Geschichte über Freiheit und Freundschaft, Demokratie und Nichtsodemokratie” (Ajan Terörist: Özgürlük ve Dostluk, Demokrasi ve Pek de Öyle Olmayan Demokrasi Üzerine Bir Hikâye) adlı kitabın da yazarı.

Uluslararası Yazarlar Birliği PEN dünya genelinde 100 ülkede yaklaşık 150 yazar örgütünün dahil olduğu bir oluşum. Almanya merkezi Hessen eyaletindeki Darmstadt kentinde bulunuyor. Deniz Yücel de Hessen’li olmasıyla biliniyor.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER