A3 Haber

Türk-İş: Yoksulluk sınırı 16 bin liraya yükseldi, açlık sınırı asgari ücretin 675 lira üzerinde

Türk-İş: Yoksulluk sınırı 16 bin liraya yükseldi, açlık sınırı asgari ücretin 675 lira üzerinde

Türk-İş: Yoksulluk sınırı 16 bin liraya yükseldi, açlık sınırı asgari ücretin 675 lira üzerinde
Mart 28
11:20 2022

Türk-İş Mart ayına ilişkin açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasını yayımladı. Buna göre martta dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 4 bin 928 liraya yükselerek, asgari ücretin 675 lira üzerine çıktı. Yoksulluk sınırı ise 16 bin 052 liraya yükseldi.

Türk-İş verilerine göre mutfak enflasyonu Mart’ta aylık yüzde 8,24 artarken, yıllık bazda yüzde 76,39’a çıktı.

Bekâr bir çalışanın yaşam maliyeti ise Türk-İş araştırmasına göre 6.474 lira olarak belirlendi.

Türk-İş’in araştırmasında, mart ayında dört kişilik ailenin açlık sınırı 4 bin 928, yoksulluk sınırı 16 bin 52 lira olarak hesaplandı.

Türk-İş’in, çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek amacıyla her ay yaptığı “Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması”nın mart 2022 sonuçları açıklandı.

Araştırmaya göre, bu ay dört kişilik ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarını ifade eden “açlık sınırı” 4 bin 928 lira oldu. Gıda ile giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarına denk gelen “yoksulluk sınırı” 16 bin 52 lira olarak hesaplandı.

Bekar çalışanın yaşam maliyeti 6 bin 473 lira

Bekar bir çalışanın “yaşama maliyeti” ise aylık 6 bin 473 lira oldu.

Ankara’da yaşayan  dört kişilik ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarı, bir önceki aya göre yüzde 8,24 artarken, son 12 ay itibarıyla artış oranı yüzde 76,39 oldu.

Dana ve kuzu eti fiyatlarında büyük artış

Araştırmaya göre, mart ayında süt ve peynir fiyatları yukarı yönlü seyir izlerken, bazı yoğurt markalarında gerileme gözlendi. Dana, kuzu, tavuk ve balık etinin hepsinde fiyat artışı gerçekleşti. Dana etinde yüzde 25, kuzu etinde yüzde 35 civarı fiyat artışı tespit edildi. Tavuğun kilogram fiyatı 36 liraya kadar yükseldi.

Ankara’da 200 gram beyaz ekmek 50 kuruş zamlanarak 2,75 lira oldu. Makarna fiyatlarındaki artış yüzde 10 olarak hesaplandı. Ortalama meyve-sebze kilogram fiyatı 10,42 lira olarak hesaplandı.

Tereyağı, margarin ve zeytinyağı ürünlerinin tamamı zamlandı, yağlarda en yüksek fiyat artışı yüzde 40 ile ayçiçeği yağında görüldü.

Zeytin fiyatlarında değişiklik gözlemlenmezken, bal fiyatında gerileme oldu. Reçel ve pekmez fiyatları artarken şekerde son bir ayda yüzde 70 fiyat artışı yaşandı. Tuz fiyatı arttı, ıhlamur fiyatı ise değişmedi. Salça fiyatı da aynı kaldı kaldı. Çay fiyatları yukarı yönlü seyir izlemeye başladı.

“Akaryakıta gelen zamlar herkesi etkiliyor”

Türk-İş’ten araştırma sonuçlarına ilişkin yapılan değerlendirmede akaryakıt fiyatlarına gelen zamlara dikkat çekilerek şöyle dendi:

  • “Bir yandan üst üste gelen mazot, benzin ve diğer enerji zamları bir yandan gıda maddelerindeki devam eden yüksek fiyat artışı, bir yandan da TL’nin değeri inmeye devam ederken her geçen gün zorlaşan geçim şartları yurttaşlar için can yakıcı olmakta. Akaryakıt tüm mal ve hizmetlerin fiyatında en temel girdiği olduğu için akaryakıta gelen zamlar herkesi etkiliyor.”

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER