A3 Haber

Ayasofya’daki tahribatı haberleştirmek isteyen TELE1 muhabiri gözaltına alındı!

Ayasofya’daki tahribatı haberleştirmek isteyen TELE1 muhabiri gözaltına alındı!

Ayasofya’daki tahribatı haberleştirmek isteyen TELE1 muhabiri gözaltına alındı!
Mayıs 30
18:53 2022

Sanat Tarihi Derneği Başkanı Şerif Yaşar ile Ayasofya’daki tahribata ilişkin haber yapan TELE1 muhabiri Engin Açar, gözaltına alındı. İki isim daha sonra serbest bırakıldı.

Son günlerde ziyaretçilerin bin 500 yıllık tarihi kapısından parçalar koparıp yemesi ve duvarlarını kazıyıp poşetlere doldurmasıyla gündemde olan Ayasofya’da, alandaki tahribatı haberleştirmek isteyen TELE1 muhabiri Engin Açar gözaltına alındı.

Sanat Tarihi Derneği Başkanı Şerif Yaşar ile birlikte, yaşanan tahribatı yerinde görüntülemek isteyen Açar, Sirkeci polis merkezine götürüldü. TELE1’in aktardığına göre; Açar’ı engelleyen polisler, çekim yapan turistler hakkında ise bir işlem yapmadı.

Açar’ın, ifadesinin alınmasının ardından serbest bırakıldığı öğrenildi.

“Amacım paylaşımlardan anlaşılıyormuş”

Yaşananları “Ayasofya’da haber takibi yaptığımız esnada gözaltına alındık. Sirkeci polis merkezine getirildik” diyerek sosyal medya hesabından duyuran Açar, polislerin kendisine geçerli bir sebep sunamadıklarını söyledi.

Açar, “Getirilirken mantıklı bir sebep bile söylenmedi… Az önce yaptığım twitter paylaşımlarına değindiler. Sebep anlaşıldı. Amacım paylaşımlarda anlaşılıyormuş. Öyle dedi polis memuru” dedi.

DİSK Basın-İş’ten tepki

Açar’ın gözaltına alınmasına Disk Basın-İş’ten tepki geldi. Açıklamada şunlar kaydedildi: “Ayasofya’da yaşanan tahribatı yerinde görüntülemek isteyen TELE 1 muhabiri Engin Açar, röportaj yaptığı Sanat Tarihi Derneği Başkanı Şerif Yaşar ile birlikte polisler tarafından gözaltına alındı. Gazetecilik suç değildir, Engin Açar derhal serbest bırakılsın!

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER