A3 Haber

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Türkiye’nin endişelerini ciddiye almalıyız

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Türkiye’nin endişelerini ciddiye almalıyız

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Türkiye’nin endişelerini ciddiye almalıyız
Haziran 15
08:36 2022

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Finlandiya ve İsveç’in üyeliğine itirazda bulunan Türkiye’nin endişelerini ciddiye almak zorunda olduklarını belirterek, “Çünkü Türkiye gerçekten ciddi terör tehditleriyle karşı karşıya” diye konuştu.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dile getirdiği endişeleri ciddiye almak zorundayız çünkü Türkiye gerçekten ciddi terör tehditleriyle karşı karşıya” dedi.

Stoltenberg, Hollanda’nın Lahey kentinde Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen’in ev sahipliğinde 29-30 Haziran’da düzenlenecek Madrid zirvesine hazırlık niteliğinde çalışma yemeğine katıldı. Yemekte Romanya Başbakanı Klaus Iohannis, Belçika Başbakanı Alexander de Croo, Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, Portekiz Başbakanı Antonio Costa ve Letonya Başbakanı Krisjanis Karins de yer aldı.

Ardından yedi NATO ülkesinin başbakanı ile Stoltenberg, ortak basın toplantısı düzenledi.

Stoltenberg, daha sağlam, savaşa daha da yüksek hazırlık ve ileri mevcudiyet ihtiyacını, daha fazla savunma yatırımı ve NATO’nun ortak finansmanını güçlendirmek için daha fazla yatırım yapma gereğini görüştüklerini aktardı.

Yeni tamamladığı Finlandiya ve İsveç ziyaretlerinin olumlu geçtiğini belirten Stoltenberg, gazetecilerin Türkiye’nin beklentilerine dair son durumu sorması üzerine, iki ülkenin Türkiye’nin PKK’yle mücadelesi de dahil olmak üzere dile getirdiği endişeleri gidermek için yapılan çalışmaları memnuniyetle karşıladığını söyledi.

“Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dile getirdiği endişeleri ciddiye almak zorundayız çünkü Türkiye gerçekten ciddi terör tehditleriyle karşı karşıya” diyen Stoltenberg, Türkiye gibi önemli bir müttefik endişeye sahipse oturup konuşularak çözüm bulunacağını kaydetti.

“Ukrayna daha fazla ağır silaha sahip olmalı”

Stoltenberg, “Ukrayna daha fazla ağır silaha sahip olmalı. Aslında NATO müttefikleri ve ortakları uzun zamandır ağır silahlar sağladı ve bunu artırıyor” ifadesini kullandı.

NATO Genel Sekreteri, bugün NATO’nun Brüksel’deki karargahında Ukrayna’ya destek için kurulan iletişim grubunun toplanacağını, sağlanacak silahlar ve askeri ekipman konusunda görüşeceğini söyledi.

Stoltenberg, Madrid’deki zirvede NATO liderlerine hitap etmek üzere Ukrayna Başbakanı Volodimir Zelenskiy’i ağırlamayı dört gözle beklediğini kaydetti.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER