A3 Haber

Suikasta uğrayan Japonya’nın eski Başbakanı Shinzo Abe hayatını kaybetti

Suikasta uğrayan Japonya’nın eski Başbakanı Shinzo Abe hayatını kaybetti

Suikasta uğrayan Japonya’nın eski Başbakanı Shinzo Abe hayatını kaybetti
Temmuz 08
11:54 2022

Japonya’da silahlı saldırıya uğrayan eski Başbakan Shinzo Abe yaşamını yitirdi.

Abe, Nara kentinde katıldığı bir mitingde konuşma yaptığı sırada, silahlı saldırıya uğradı.

Eski başbakan, art arda duyulan iki el silah sesinin ardından yere yığıldı. Yerel kaynaklar Abe’nin bilinci kapalı halde hastaneye kaldırıldığını, boynunda kanamasının olduğunu, kalbinin durduğunu açıkladı.

Japon medyası, Abe’nin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Japonya Başbakanı Fumio Kishida, ülkenin eski başbakanı Shinzo Abe’nin vurulmasının affedilemez bir eylem olduğunu belirterek en güçlü şekilde kınadı.

Dışişleri’nden açıklama

Türkiye Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Eski Başbakanı Abe Shinzo’ya yönelik bugün gerçekleştirilen menfur silahlı saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Türk-Japon ilişkilerine önemli katkılarda bulunmuş olan Abe Shinzo’ya acil şifalar diliyor, ailesi ile dost Japon halkı ve Hükümetine geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz” denildi.

Saldırganın kimliği belirlendi

Saldırganın Nara kentinde ikamet eden 41 yaşındaki Tetsuya Yamagami olduğu belirlendi. Saldırıda kullanılan av tüfeği ele geçirildi.

Abe, ilk olarak 2006’da ve ardından 2012’den 2020’ye kadar Japonya’ya uzun süre başbakanlık yaptı. O zamanlar 52 yaşında olan Abe, 20 Eylül 2006’da LDP başkanlığına seçildi. Altı gün içinde dünyanın üçüncü büyük ekonomisine sahip Japonya’nın 90’ıncı başbakanı oldu.

Bununla birlikte, Abe’nin siyasi kariyerindeki ilk sarsıntı, 2007’de kötü bir ülseratif kolit hastalığı nedeniyle aniden istifa etmesiyle geldi.

Abe, 2012’de iktidara geri döndü, ilk önce Eylül ayında parti rakibi Shigeru Ishiba’yı yenerek LDP’nin yönetimini geri aldı ve ardından partiyi Aralık ayında ezici çoğunluğa götürdü.

2014 ve 2017 seçimlerinde yeniden seçilen Abe, 2020’de sağlık sorunları nedeniyle görevinden ayrılmıştı.

Şinzo Abe, pazar günü düzenlenecek seçimler öncesi Liberal Demokrat Parti adayının kampanyasına destek veriyordu.

İlgili haberler:

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER