A3 Haber

Erdoğan’dan Lozan mesajı: Yunanistan antlaşmanın şartlarını bilinçli şekilde aşındırıyor

Erdoğan’dan Lozan mesajı: Yunanistan antlaşmanın şartlarını bilinçli şekilde aşındırıyor

Erdoğan’dan Lozan mesajı: Yunanistan antlaşmanın şartlarını bilinçli şekilde aşındırıyor
Temmuz 24
14:38 2022

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Lozan Barış Antlaşması’nın yıl dönümüne ilişkin mesaj yayımladı. 2016’da Lozan’ı ağır ifadelerle eleştiren Erdoğan, bu defa Lozan’a sahip çıkarak, “Yunanistan antlaşmanın şartlarını bilinçli şekilde aşındırıyor” dedi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Lozan Barış Antlaşması’nın 99’uncu yıl dönümü dolayısıyla yazılı bir açıklama yayımladı.

Türkiye’nin antlaşmaya bağlı olduğunu belirten Erdoğan, Yunanistan’ı antlaşmanın ‘kayıtlı şartlarını yok saymakla’ ve ‘bilinçli şekilde aşındırmakla’ suçladı.

Erdoğan, “İyi komşuluk ilişkileri ve Antlaşmaya sadakat ilkesiyle bağdaşmayan bu durumu, ülkemizin kabul etmesi mümkün değildir” dedi.

AKP’li Cumhurbaşkanı, açıklamasını Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü anarak bitirdi.

Erdoğan’ın Lozan açıklaması şu şekilde:

Bugün Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu belgelerinden olan Lozan Barış Antlaşması’nın imzalanmasının 99’uncu yıl dönümünü idrak ediyoruz.

Lozan Barış Antlaşmasıyla kara sınırlarımız çizilmiş, kapitülasyonlar kaldırılmış, Yunanistan’da kalan Türk azınlığının hakları güvenceye alınmış, kıyılarımıza yakın Yunan adalarının gayrıaskeri statüsü teyit edilmiştir. Türkiye, imzalanmasından bu yana geçen 99 yılık zaman zarfında Lozan Barış Antlaşması’nın uygulanmasını titizlikle takip etmiştir.

Ancak son dönemde özellikle Yunanistan tarafından Türk azınlığın hakları başta olmak üzere Antlaşma’da kayıtlı şartlar yok sayılmakta veya bilinçli bir şekilde aşındırılmaktadır.

İyi komşuluk ilişkileri ve Antlaşmaya sadakat ilkesiyle bağdaşmayan bu durumu, ülkemizin kabul etmesi mümkün değildir.

Ülkemiz, bölgesinde kalıcı barış ve huzurun tesisi yolunda her türlü çabayı göstermekte, aziz milletimizin haklarını korumakta kararlıdır.

Türkiye 2023’e, Lozan Barış Antlaşması’nın ve Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına doğru emin adımlarla ilerlerken, bölgesel ve küresel meselelerdeki etkin konumunu da pekiştirmektedir.

Lozan Barış Antlaşması’nın 99’uncu yıldönümünde, Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal’i, silah arkadaşlarını ve aziz şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimizi saygı ve minnetle yâd ediyorum.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER