A3 Haber

Skandal karar: Cengiz İnşaat “koruma” altındaki İşkencedere Vadisi’nde taş ocağına devam edecek

Skandal karar: Cengiz İnşaat “koruma” altındaki İşkencedere Vadisi’nde taş ocağına devam edecek

Skandal karar: Cengiz İnşaat “koruma” altındaki İşkencedere Vadisi’nde taş ocağına devam edecek
Ağustos 25
09:53 2022

Rize’nin İkizdere ilçesinde bulunan ve koruma altındaki İşkencedere Vadisi’nde yapımı devam eden taş ocağına karşı bölge halkının açtığı dava sonuçlandı. Mahkeme, Cengiz İnşaat’ın vadiye taş ocağı yapmasında sakınca olmadığını belirterek açılan davanın reddine karar verdi.

İyidere Lojistik Limanı’nın yapımında kullanılacak malzemenin elde edilmesi için Cengiz İnşaat tarafından İkizdere’nin İşkencedere Vadisi’ne yapımı devam eden taş ocağında çalışmalar devam ederken, yöre halkının 17 Mart 2021 tarihinde açtığı ÇED iptal davasının ilk duruşması 15 gün önce Rize İdare Mahkemesi’nde yapıldı. Mahkeme, yöre halkı ile bakanlık ve şirket avukatları dinledikten sonra 15 gün sonra kararını açıklayacağını belirtti.

Sözcü’den İsmail Akduman’ın haberine göre, kararı açıklayan mahkeme dünyada koruma altına alınan 200 vadiden biri olan İşkencedere Vadisi’ne taş ocağı yapılmasında hiçbir sakınca görmedi. Davanın avukatı Yakup Okumuşoğlu, “Hukuku alt üst eden böyle bir yargı kararı ve böyle bir mahkeme hayatımda görmedim” diyerek tepki gösterdi.

“ÇED gerekli değildir kararında hukuka ve mevzuata aykırılık bulunmadı”

Rize İdare Mahkemesi, dava dosyasındaki bilgi ve belgeler ile bilirkişilerce hazırlanan raporların birlikte değerlendirildiğini vurgulayarak, şu ifadeler kullanıldı:

  • “Tarım arazileri, su kaynakları, orman alanları, yerleşim yerleri, bitki örtüsü ve doğal yaşam açısından çevre üzerinde meydana gelebilecek olumsuz etkilerin dosyaya sonradan sunulan bilgi ve belgeler ile proje tanıtım dosyasında alınacak önlemler sonucunda bilimsel esaslara göre kabul edilebilir düzeyde olduğu, proje kapsamının asgari gereklilikleri taşıdığı, projenin etki alanı içerisinde korunacak nitelikte alanların bulunmadığı, patlatma faaliyetlerinin en yakın yerleşim yerlerine ve karayollarına olumsuz etkilerinin olmayacağı, içme ve kullanma sularının etkilenmeyeceği, toz, gürültü, yüzeysel sular başta alınması planlanan tedbirlerin bilimsel metotlar açısından yeterli özellikler taşıdığı anlaşılmakla, Rize ili, İkizdere ilçesi, Cevizlik ve Gürdere Köyü mevkiinde, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı XI. Bölge Müdürlüğü tarafından işletilmek istenilen, Cevizlik Bazalt Ocağı Projesi ile ilgili olarak tesis edilen ÇED gerekli değildir kararında hukuka ve mevzuata aykırılık bulunmadığı sonuç ve kanaatine ulaşılmıştır. Açıklanan nedenlerle, davanın reddine, karar verilmiştir.”

İlgili haberler:

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER