A3 Haber

Ferhat Göçer açıkladı: Konser iptallerine karşı hukuki adım

Ferhat Göçer açıkladı: Konser iptallerine karşı hukuki adım

Ferhat Göçer açıkladı: Konser iptallerine karşı hukuki adım
Eylül 20
10:14 2022

Son olarak Çorum’un Osmancık Belediyesi, Aleyna Tilki’nin paylaşımlarını bahane ederek konserini iptal etti. MSG Yönetim Kurulu Başkanı müzisyen Göçer, “Telif zararımızı tazmin edici davalar açacağız” dedi.

Aleyna Tilki’nin 2022 Pırlanta Pirinç Kültür ve Sanat Festivali kapsamında ilçede 24 Eylül Cumartesi günü vereceği konserin, Tilki’nin dün İstanbul’da yapılan LGBT karşıtı eyleme yönelik tepkisi nedeniyle MHP’li Osmancık Belediyesi tarafından iptal edildiği duyuruldu.

Aleyna Tilki, sosyal medya hesabında dün yaptığı paylaşımda, İstanbul’da dün yapılan LGBT karşıtı yürüyüşe ilişkin şu mesajı yayınlamıştı:

“LGBT karşıtı yürüyüş ne ya? Toplumda yarattığınız ayrımcılığın bir karması yok mu zannediyorsunuz? Duygu ve tensel dünyalarımızın protesto edilmesi doğaya aykırı! Zihniyetler çok korkunç.”

Bunun üzerine Osmancık Belediyesi tarafından yapılan yazılı açıklamada ise şu ifadelere yer verildi; “İlçemiz kadim medeniyetlere ev sahipliği yapmış tarih ve kültür şehridir. Osmancık halkı, sanata ve sanatçıya büyük değer vermektedir. Ancak şarkıcı Aleyna Tilki’nin röportajlarında ve 17.09.2022 tarihinde sosyal medyada yapmış olduğu kültürümüzle bağdaşmayan açıklamaları, halkımızın nezdinde üzüntüyle karşılanmıştır. 24 Eylül Cumartesi günü düzenlenmesi planlanan konser, bugün itibarıyla iptal edilmiştir.”

Yakın zamanda Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ise iptal edilen konser ve festivaller için “Eğer haksız bir uygulama olduğu düşünülüyorsa, hukuk yoluyla karar düzeltme talep edilebilir” demişti.

MSG’nin cevabı

Cumhuriyet’ten Öznur Oğraş Çolak’ın haberine göre, Musiki Eseri Sahipleri Grubu Meslek Birliği MSG’nin Yönetim Kurulu Başkanı, müzisyen Ferhat Göçer, “Bütün bu festivallerde eserler kullanılıyor, bunlar bizim üyelerimizin eserleri ve biz bunlardan telif alıyoruz. Dolayısıyla bu iptallerin tamamı mali, maddi olarak bizim bütün üyelerimizin telif alamamasına sebep oluyor ve maddi olarak bizi etkiliyor. Biz bunlara ilişkin olarak tamamen bunu iptal edenlere karşı zararımızı tazmin edici davalar açacağız. Eser sahibinin, yorumcunun, organizatörün, o organizasyonun, festivalin bütün emekçilerin hepsinin ciddi maddi ve hak kayıpları var burada, bunların yani eser sahiplerinin haklarının takipçisi olacağız. İptal ediliyor ise ilgili makamın bu zararı karşılaması lazım. Biz bu iptallerin tazminat davalarının takipçisi olacağız” dedi.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER