A3 Haber

Erdoğan’dan madenci ailelerine maaş ve nakdi destek için yasal düzenleme talimatı

Erdoğan’dan madenci ailelerine maaş ve nakdi destek için yasal düzenleme talimatı

Erdoğan’dan madenci ailelerine maaş ve nakdi destek için yasal düzenleme talimatı
Ekim 18
11:34 2022

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, maden kazalarında yaşamını yitiren işçilere yönelik mevzuata eklenen geçici düzenlemelerin kalıcı olması yönünde talimat verdi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlık ettiği AKP Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) Toplantısında ağırlıklı olarak Bartın’daki maden kazasının ele alındığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in kaza ve ardından yaşananlara ilişkin MKYK’yı bilgilendirdiği öğrenildi.

Erdoğan’ın mağduriyetlerin önüne geçilmesi ve daha önce maden kazasında yaşamını yitirenler için mevzuata eklenen geçici düzenlemelerin kalıcı hale getirilmesi için talimat verdiği öğrenildi. MKYK’da ayrıca madencilere yönelik yasa hazırlığı için çalışma grubu kurulması kararı alındı. Düzenlemenin kısa sürede çıkarılması bekleniyor.

Erdoğan’ın çarşamba günü grup toplantısında bu düzenlemeleri kamuoyuna açıklaması bekleniyor.

AKP kaynaklarından edinilen bilgiye göre, maden kazasına ilişkin şu ana kadar bir gözaltı kararı bulunmuyor. Maden yöneticilerinin, yüzde 5’in altında olan metan gazı değerlerinde mevzuata aykırı şekilde gaz boşaltma, madenin tahliyesi gibi tedbirlere başvurmama gibi bir ihmallerinin olup olmadığı araştırılacak. Söz konusu o tedbirlerde; yüzde 1.5’ta gaz boşaltma, yüzde 2’de madenin tahliye edilmesi tedbirleri uygulanmak zorunda. Son zamanlarda yüzde 2’ye çıkmış mı, tahliye olmuş mu gibi sorular da araştırma çerçevesinde olacak. Metan gazı oranı yüksek olmasına rağmen çalışmaya devam edilmişse, bunda kimin inisiyatif aldığı da araştırılacak.

41 madenci yaşamını yitirmişti

Bartın’ın Amasra ilçesindeki maden ocağında meydana gelen grizu patlaması sonucu 41 işçi yaşamını yitirdi.

Yaralı işçilerden beşinin durumu ise ağır. İstanbul’da tedavi edilen altı madenciyi hastanede ziyaret eden Erdoğan, “Umutsuz değiliz. Ameliyatı yapılmış olanların hepsi şu anda daha iyi bir konumdalar” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez de, facianın yaşandığı madenin geçici süreyle kapatıldığını açıkladı.

İlgili haberler:

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER