A3 Haber

İzmir Büyükşehir Belediyesi öğrencilere ücretsiz yemek dağıtmak istedi: Üniversite yönetimi kapıları kapattı!

İzmir Büyükşehir Belediyesi öğrencilere ücretsiz yemek dağıtmak istedi: Üniversite yönetimi kapıları kapattı!

İzmir Büyükşehir Belediyesi öğrencilere ücretsiz yemek dağıtmak istedi: Üniversite yönetimi kapıları kapattı!
Ekim 21
12:10 2022

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi yönetimi, CHP’li İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin üniversite öğrencilerine ücretsiz yemek hizmetine kapıları kapattı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin üniversite öğrencilerine, hafta içi kampüste ücretsiz yemek hizmetine Katip Çelebi Üniversitesi yönetiminden izin çıkmadı. Kampüs içerisine girmeleri engellenen İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı personeli de çareyi üniversite kapısı önünde yemek dağıtmakta buldu. Yüzlerce metre kuyruk oluşturan öğrenciler, aldıkları yemeklerini kaldırımda toz içinde, bir araba üzerinde ya da etrafta buldukları bir araba lastiği üzerine oturup yedi.

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, dün yemek dağıtımının yapıldığı Katip Çelebi Üniversitesi’nin Çiğli’deki ana kampüsü önünde konuştu.

Atila Sertel: Rektör’ün tutumu üniversiteye yakışmıyor

Üniversite rektörü Saffet Köse’ye tepki gösteren Sertel şöyle konuştu:

Kaldırımlarda, araba lastiklerinin üzerinde, tozun toprağın içerisinde çocuklar yemek yemek zorunda kalıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi, bütün üniversitelerde sabahları öğrencilere çorba ve ekmek ikram ediyor. Akşamları da yemek ikram ediyor. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e teşekkür etmek lazım. Bütün üniversite öğrencilerine, yemek isteyen herkese Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı aracılığıyla bu hizmeti görüyor. Diğer üniversitelerin hepsinde İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin araçları kampüsün içerisine giriyor ve yemeği orada dağıtıyor. Üniversite öğrencileri de yemeği alıyorlar, yemekhanede, banklarda, sıralarda ya da yemek yenilen yerlerde yiyorlar. Fakat Katip Çelebi Üniversitesi Rektörü Prof. Saffet Köse bu yıl itibarıyla üniversiteye girişi yasaklamış. Niye yasakladı bilmiyoruz. Bir sebep de söylemiyor. Geçen sene üniversite içerisinde yemek dağıtımı oluyordu ve öğrenciler rahat bir biçimde yemeklerini yiyordu. Şimdi öğrencileri kampüsün dışına atmış. Tozun toprağın içinde yemek yemelerini rektör makam odasından herhalde seyrediyor. Bu Katip Çelebi Üniversitesi’ne yakışmayan bir tablo.

Rektör Saffet Köse’ye çağrı yapan Sertel şöyle devam etti:

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yemek dağıtımı sürecek. Gençlerin beslenmesi, aile bütçelerine katkı olsun diye İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer önemli bir katkıda bulunuyor. Rektöre sesleniyorum: Bu kapıları açın. Her akşam saat 5’te İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin araçları gelsin kampüsün içine, çocuklar dışarıda kuyruğa girip rencide olmasın. Yaklaşık bir kilometreyi aşkın bir kuyruk var. Bugün akşam çorba, ekmek içinde köfte ve ayran dağıtıyorlar. Çocuklar da bunu tüketmek için kaldırım kenarlarında tozun toprağın içinde ne yazık ki bulunuyorlar. O açıdan çok yanlış bir uygulama. Üniversiteye yakışmıyor.

Öğrencilere yemek hizmetinin siyaset üstü bir durum olduğunu dile getiren Sertel sözlerini şöyle tamamladı:

Araçlara bakın. ‘Biz varız, yanınızdayız’ diyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi yazıyor. Orada CHP’nin logosu, amblemi yok. Böyle bir korku ve anlayış olabilir mi? Burada ayıp ettikleri kendi öğrencileri. Kendi öğrencilerine karşı kötü davranan bir rektör olamaz, olmamalı. Burada AK Partili belediye yemek getirse rektör içeri alacak, Cumhuriyet Halk Partili belediye getirince almayacak diye bir şey olur mu? Böyle bir uygulama yanlış. Gençlere yönelik bu olumlu hizmetin bu şekilde olmaması lazım. Çocukları kaldırım kenarlarına oturtup yemek yedirmemek lazım. Bu ne İslami usullere uygun ne insanlara uygun. Çok ayıp ediyorlar. Sulu yemek geldiğinde çocuk nasıl yiyecek? Tozun toprağın içinde yiyebilir mi? Açsınlar içeriyi, bir sürü yemekhane var. Çocuklar güzel yemek yesinler. Açsınlar yemekhane kısmını, Büyükşehir Belediyesi getirsin kazanlarını dağıtsın. Bu insani bir taleptir. Bunun siyasetle ilgisi yok. Siyaset üstü bir durum. Gençlere sahip çıkan belediye başkanı Cumhuriyet Halk Partili diye bu kapıları kapatmak siyaseti kimin yaptığını gösteriyor. Rektör siyaset yapmamalı, o kafa öğrenciden yana olmalı. Sağlıklı ve güzel düşünen bir insan bu durumu yaratmaz.

İzmir Büyükşehir altı noktada üniversitelilere yemek dağıtıyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Ege Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, İ.Y.T.E Kampüsü, Kâtip Çelebi Üniversitesi, İzmir Demokrasi Üniversitesi ve Bakırçay Üniversitesi olmak üzere altı noktada ücretsiz yemek dağıtıyor. Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından sağlanan 5 bin kişilik sıcak yemek hizmetinden öğrenciler 17.00 ile 19.00 saatleri arasında yararlanabiliyor.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER