A3 Haber

Madenler SADAT’ın ortağına emanet: Kamudan milyonlarca liralık güvenlik ihalesi aldı

Madenler SADAT’ın ortağına emanet: Kamudan milyonlarca liralık güvenlik ihalesi aldı

Madenler SADAT’ın ortağına emanet: Kamudan milyonlarca liralık güvenlik ihalesi aldı
Kasım 16
14:53 2022

Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu’nun düzenlediği özel güvenlik ihalesini de SADAT’ın ortakları Mehmet Naci Efe ile Mehmet Tek aldı. SADAT’çılara 12 ay boyunca madenleri ‘korumaları’ için 42 milyon TL ödenecek.

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine göre, Eski Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Adnan Tanrıverdi ile 22 emekli subay ve astsubay tarafından 28 Şubat 2012’de kurulan SADAT, hissedarının aldığı ihaleyle yine gündemde. Tam adı “Uluslararası Savunma Danışmanlık İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.” olan kuruluşun ortakları yine kamu kurumlarından milyonlarca liralık ihale kaptı. Kamu İhale Bülteni’nde yer alan bilgilere göre, Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) Genel Müdürlüğü, 4 Ekim’de Ege Linyitleri İşletmesi Müdürlüğü ve bağlı işyerleri için 12 aylık bir özel güvenlik ihalesi düzenledi. İki şirketin katıldığı ihale, 41 milyon 919 bin TL teklif veren “Ekol Grup Güvenlik Koruma Şirketi”ne gitti.

Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi’nde yer alan bilgilere göre, bu şirketin sahipleri aynı zamanda SADAT’ın da ortakları arasında yer alan Mehmet Naci Efe ile Mehmet Tek. Ancak Tek ile Efe’nin aldığı ilk ihale bu değil. İkilinin özel güvenlik şirketleri son 10 yılda kamunun 107 ayrı işini üstlendi. Üstelik bu ihalelerin toplam bedeli 600 milyon TL’yi buluyor. Özel güvenlik işi ihalesi alınan kurumlar arasında üniversitelerden Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na, KYK’ye bağlı öğrenci yurtlarından adliyelere çok sayıda kurum yer alıyor. Mehmet Naci Efe, 17 Mayıs’ta BirGün’e yaptığı açıklamada, ASELSAN’ın ve MKE’nin ürettiği askeri ürünleri, yurtdışında sattıklarını itiraf etmişti. Bu açıklamaların gündemde yankı bulmasının sonrasında Efe, SADAT yönetiminden istifa etti. Fakat Ticaret Sicili Gazetesi’nde yer alan bilgilere göre, Efe hâlâ SADAT’ın ortaklarından biri.

Etiketler
Paylaş

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER