A3 Haber

Erdoğan “sansür yasası”nı bir kez daha savundu: Halkımızın haber alma hakkını garantiye aldık

Erdoğan “sansür yasası”nı bir kez daha savundu: Halkımızın haber alma hakkını garantiye aldık

Erdoğan “sansür yasası”nı bir kez daha savundu: Halkımızın haber alma hakkını garantiye aldık
Aralık 02
14:35 2022

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, kamuoyunda “sansür yasası” olarak tanımlanan “Dezenformasyonla Mücadele Yasası” adı verilen yasaya ilişkin “Ekim ayında yürürlüğe giren düzenleme ile vatandaşlarımızın doğru, tarafsız haber alma özgürlüğünü garanti eden adımlar attık. Yalanın ve çarpıtmanın iletişim kanallarını zehirlediği bir denklemde, temiz ve açık iletişim anlayışından taviz vermeyeceğimizi bir kez daha gösterdik.” dedi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından düzenlenen 2’inci Uluslararası Stratejik İletişim Zirvesi’ne video mesaj iletti.

Erdoğan, videoda şunları kaydetti:

“Türkiye yalan habere en fazla maruz kalan ülke”

  • Türkiye ile birlikte dünyanın pek çok ülkesinde yalan, iftira, çarpıtılmış haberler sayısız insanın hayatını olumsuz yönde etkiliyor. Önü arkası araştırılmadan ortaya atılan ithamlar kimi zaman telafisi mümkün olmayan zararlara yol açıyor. Dijital zorbalar çocuklar başta olmak üzere toplumun korumasız kesimlerini tehdit ederken dijital faşizm demokrasi ve özgürlüklere, dijital terör ise doğrudan devletin güvenliğine yönelik tehdit oluşturuyor.
  • Türkiye, gerek stratejik konumu gerek izlediği politikalar gerekse bölgesel ve küresel meselelerde sergilediği ilkeli duruş nedeniyle dünyada üretilmiş ve maksatlı yalan habere en fazla maruz kalan ülkelerden biridir. DEAŞ, FETÖ ve PKK başta olmak üzere eli kanlı terör örgütlerine karşı yürüttüğümüz haklı mücadele sırasında yaşanan iki yüzlülükler bu çarpıcı gerçeği defalarca ortaya koymuştur.

“Türkiye iletişim modeli”

  • Son olarak, İstiklal Caddesi’ndeki terör eylemi sonrasında şahit olduğumuz kimi uluslararası basın kuruluşunun haber dili, adeta faillerin ekmeğine yağ sürmüştür. Objektif haber verme yerine Türkiye ile hesaplaşmayı amaçlayan bu tür yaklaşımların artık terk edilmesi gerektiğini her fırsatta ve platformda ifade ediyoruz.
  • İnsanların haber alma hakkını her şeyin üstünde tutan, hakikat odaklı yeni bir iletişim anlayışına ihtiyacımız var. Türkiye İletişim Modeli bu işte arayışımızın ürünüdür. Bu modelin gayesi hakikat dairesi içerisinde demokrasi ve uluslararası hukuktan güç alan bir iletişim anlayışını hem savunmak hem de uygulamada tesis etmektir. Nitekim, Ekim ayında yürürlüğe giren düzenleme ile vatandaşlarımızın doğru, tarafsız haber alma özgürlüğünü garanti eden adımlar attık. Yalanın ve çarpıtmanın iletişim kanallarını zehirlediği bir denklemde, temiz ve açık iletişim anlayışından taviz vermeyeceğimizi bir kez daha gösterdik. Yaşadığımız her hadiseyle zamanlıca attığımız bu adımın ne kadar yerinde ve isabetli olduğuna şahitlik ediyoruz.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER