A3 Haber

“Tarikat karanlığında 6 yaşında evlendirilen çocuk” skandalında iddianameye giren konuşma ortaya çıktı

“Tarikat karanlığında 6 yaşında evlendirilen çocuk” skandalında iddianameye giren konuşma ortaya çıktı

“Tarikat karanlığında 6 yaşında evlendirilen çocuk” skandalında iddianameye giren konuşma ortaya çıktı
Aralık 09
08:14 2022

İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G. babasının kendisini “6 yaşındayken imam nikâhıyla evlendirdiğini, çocukluğu boyunca cinsel istismara uğradığını” anlatarak şikâyetçi oldu. 6 yaşındayken 29 yaşındaki bir müritle imam nikahı kıyılan H.K.G. ifadesinde cinsel istismarın kendisine bir oyun gibi gösterildiğini anlatıyor.

Sözcü gazetesi yazarı Aytunç Erkin bugünkü köşe yazısında iddianameden bazı bölümler paylaştı. Erkin’in paylaştığı bölümde H.K.G. ve onu istismar eden K.İ.’nin ses kayıtlarının deşifresi yer aldı.

İddianamede yer alan ve 7 Aralık 2020 tarihli bilirkişi tarafından da yazıya dökülen kayıtlarda, 6 yaşında evlendirildiği iddia edilen H.K.G.’nin eşi K.İ. ile arasında şu konuşmalar geçti:

  • H.K.G.: Pendik’te gittiğim bir doktor vardı ya, o açık açık konuşmuştu benimle. Belki de haklıydı. ‘Bu adam sana 6 yaşında tecavüz etmiş, 6 yaşından 14 yaşına kadar her gün tecavüz etmiş…’ dedi.
  • K.İ.: Tecavüzle ne ilgisi var… Nereye getiriyorsun lafı. Karının konuştuğu da saçmalık. Her doktora gitmeyeceğin işte. Anan da öyle demişti. Yani bu yolda olmayan doktorlar iyi karşılamaz, uygun karşılamaz diye söylemişti zaten.
  • H.K.G.: Keşke 6 yaşında ilişkiye girmeseydik, kesin mutlu olurduk biz ya değil mi?
  • K.İ: Yani orası öyle dediğin gibi de…
  • H.K.G.: 6 yaşında nikahımız kıyılmayaydı. Keşke babam ilişkiye izin vermeseydi… Yani bu sıkıntıların hiçbiri olmazdı.
  • K.İ.: Var mı yapacak bir şey onu söyle. Dönebiliyoz mu.
  • H.K.G.: Ama telafi de olmuyo.
  • K.İ.: Yani tam bir hatadır. Gerçekten düşüncesiz, psikoloji. Bilmeden yapılmış olan bir hareket. Yanlış bir şey… Ha şu an ben kendi kız çocuğum olsa 6 yaşında evlendirir miyim. Evlendiririm. Ama o şekil bir şeye müsaade eder miyim. Etmem.
  • H.K.G.: Babam nasıl düşünmedi.
  • K.İ.: Hocaefendi her şeyi dört dörtlük mü düşünüyor. Bırak sende Allah Allah. Geriye dönülmüyor, dönülmüyor işte.

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame kabul edildi ve dava 22 Mayıs 2023’te İstanbul Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER