A3 Haber

AB yaptırımları Rusya’ya petrol ihracatında günlük 160 milyon euro kaybettiriyor

AB yaptırımları Rusya’ya petrol ihracatında günlük 160 milyon euro kaybettiriyor

AB yaptırımları Rusya’ya petrol ihracatında günlük 160 milyon euro kaybettiriyor
Ocak 12
11:49 2023

Dünyanın en büyük petrol ihracatçılarından Rusya’nın, Ukrayna savaşı nedeniyle Batı tarafından uygulanan yaptırımlar nedeniyle her gün yaklaşık 160 milyon euro kaybettiği tahmin ediliyor.

 

Helsinki merkezli bağımsız kuruluş Enerji ve Temiz Hava Araştırma Merkezi (CREA) tarafından yayımlanan yeni bir raporda, Avrupa Birliği’nin petrol ambargosu ve G7 ülkelerinin fiyat sınırlamasının Rus ekonomisi üzerindeki etkileri incelendi.

Rusya’nın petrol ihracatında halihazırda günlük 160 milyon euro kaybettiğinin belirtildiği raporda, bu rakamın 5 Şubat itibariyle günlük 280 milyon euroya çıkabileceği öngörüldü. AB, 27 ülkesine Rusya’dan deniz yoluyla rafine edilmiş petrol ürünleri ithalatını tamamen durdurmaları için 5 Şubat’a kadar mühlet vermişti.

Rusya federal bütçesinin yüzde 40’ını oluşturduğu düşünülen fosil yakıt ihracatından günde 640 milyon euro kazanıyor. Ukrayna savaşının henüz başladığı mart ayındaki günlük kazancıysa yaklaşık bir milyar dolardı.

CREA’de baş analisti Lauri Myllyvirta yaptığı basın açıklamasında, “AB’nin petrol ambargosu ve petrol fiyat sınırı nihayet devreye girdi ve etkisi beklendiği kadar önemli oldu.” şeklinde konuştu.

Avrupa Birliği 5 Aralık’ta Rusya’dan deniz yoluyla yapılan tüm ham petrol ithalatını durdurmuştu. Aynı gün, varil başına 56 euroluk tavan fiyat uygulanması yürürlüğe girmişti.

Nakliye gemilerinin günlük hareketlerini izleyen CREA’nın raporunda, Rusya’nın G7’nin tavan fiyat sınırı kapsamında olması gereken ham petrol gemilerinden 3,1 milyar euro kazandığı ve bunun merkezi hükümete 2 milyar euro vergi geliri sağladığı belirtiliyor.

Raporda, “Bu vergi geliri, tavan fiyatın Rusya’nın üretim maliyetlerine çok daha yakın bir seviyeye indirilmesiyle tamamen ortadan kaldırılabilir.” ifadeleri kullanılıyor.

Rapora göre AB aralık ayında, Rus petrolünün ve gazının en büyük alıcısı olmayı sürdürdü. Ancak 5 Şubat’tan itibaren ambargonun tamamen devreye girmesiyle birlikte AB’nin listede gerilere düşmesi ve yerini Rusya’nın en büyük petrol alıcıları olarak Çin ve Hindistan’a bırakması bekleniyor.

About Author

Serdar

Serdar

Related Articles

TÜM HABERLER