A3 Haber

Konya’da köpeği işkenceyle öldürenlere bir yıl üç ay hapis: Hayvanseverler karara tepki gösterdi

Konya’da köpeği işkenceyle öldürenlere bir yıl üç ay hapis: Hayvanseverler karara tepki gösterdi

Konya’da köpeği işkenceyle öldürenlere bir yıl üç ay hapis: Hayvanseverler karara tepki gösterdi
Ocak 20
13:04 2023

Konya Büyükşehir Belediyesi’ne ait Hayvan Rehabilitasyon Merkezi’nde köpeğin kürekle öldürülmesine ilişkin açılan davada tutuksuz yargılanan sağlık teknisyeni Murat Bacak  ile Sefa Çakmak’a 1 yıl 3’er ay hapis cezası verilerek, hükmün açıklanması geri bırakıldı. Hayvanseverler karara sloganlarla tepki gösterdi.

Konya Büyükşehir Belediyesi’ne ait Hayvan Rehabilitasyon Merkezi’nde sağlık teknisyeni Murat Bacak’ın köpeğe kürekle vurup öldürmesi ve Sefa Çakmak’ın da hayvanı sürükleyerek götürmesine ait görüntüler, 24 Kasım’da sosyal medyada paylaşıldı. 16 Kasım’da yaşandığı belirtilen olayın görüntüleri, tepkilere neden oldu. Konya Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan soruşturma kapsamında Murat Bacak ve Sefa Çakmak, bir ev hayvanı veya evcil hayvanı kasten öldürme suçundan tutuklandı.

Bacak ve Çakmak hakkında 14’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. İddianamede olayın nasıl yaşandığı anlatıldı. Ölen köpek için “can dostumuz” vurgusu yapılan iddianamede, “Hayvan barınağında gerçekleştiği tespit edilen olaya ilişkin 11 saniyelik görüntüde işçi olarak çalışan şüpheli Murat Bacak’ın, elinde bulanan kürekle üç defa sert şekilde köpeğe vurduğu, yine aynı yerde çalışan diğer şüpheli Sefa Çakmak’ın, köpeği yakalama aparatıyla tuttuğu ve hayvanın kaçmasına engel olduğu, Murat Bacak’ın köpeğe üç defa kürekle vurduktan sonra, köpeğin hareketsiz şekilde yere yığıldığı, Sefa Çakmak’ın hareketsiz kalan köpeği sürükleyerek kenara doğru çektiği görüntülerde köpek tarafından yapılan bir saldırı olmadığı tespit edilmiştir” denildi.

Olayın ardından tutuklanan ve 14’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nce yargılanan Murat Bacak ve Sefa Çakmak, 2 Ocak’ta görülen ilk duruşmada tahliye edildi. Bugün görülen 2’nci duruşmaya ise sanıklar katılmadı, taraf avukatları salonda hazır bulundu. Mahkeme heyeti, Murat Bacak ile Sefa Çakmak’a 1’er yıl hapis cezası verdi. Heyet, daha sonra bu cezayı ‘nitelikli hal’den 1 yıl 6 aya çıkarttı. Sanıkların pişmanlık duyması nedeniyle cezayı 1 yıl 3’er aya indiren heyet, hükmün açıklanmasını ise geri bıraktı.

Karar protesto edildi

Kararın ardından duruşmayı takip eden hayvanseverler, mahkeme salonu önünde tepki gösterdi. Adliye binasında hayvanseverler ile polisler arasında arbede yaşandı. Bu anlar, cep telefonu kamerasıyla kaydedilip, sosyal medyada paylaşıldı. Hayvanseverler, adliye önünde bir süre slogan attıktan sonra dağıldı.

Duruşmaya katılan hayvan hakları savunucusu avukatlar adına açıklama yapan avukat İpek Yılmaz, “İlk derece mahkemesi tarafından sanıklara 1 yıl 3 ay hapis cezası verildi. Verilen cezalar yetersiz olduğu gibi mevcut infaz yasamız da göz önüne alındığında bir cezasızlık hali söz konusudur. Verilen cezalar aynı zamanda kamu vicdanını da rahatlatmayacak niteliktedir” dedi. (DHA)

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER