A3 Haber

Erdoğan’dan Kanal İstanbul açıklaması: Bu projeyi ülkemize kazandırmakta kararlıyız

Erdoğan’dan Kanal İstanbul açıklaması: Bu projeyi ülkemize kazandırmakta kararlıyız

Erdoğan’dan Kanal İstanbul açıklaması: Bu projeyi ülkemize kazandırmakta kararlıyız
Ocak 22
16:56 2023

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kanal İstanbul projesine ilişkin olarak, “Altyapısını oluşturduğumuz bu projeyi ülkemize kazandırmakta kararlıyız” açıklamasını yaptı. Erdoğan, “İstanbul’a belediye başkanı olduğumuzda “Ne kandıranlardan ne kandırılanlardan olacağız” demiştik” ifadesini kullandı.

 

Erdoğan, Kâğıthane-İstanbul Havalimanı Metrosu’nun Açılış töreninde konuştu. Erdoğan kalabalığa, “Şimdi tabii bizden müjde beklersiniz, ne kadar müjde bekliyorsunuz?” diye seslendi, “İnşallah bir ay süreyle ücretsiz olarak istifade edeceğiz.” duyurusunu yaptı.

Erdoğan, “Ülkemizde siyaset yapan birilerinin ne İstanbul’dan ne İstanbul’u altyapısından ne de teknolojinin geldiği seviyeden haberleri var.Kağıthane’ye kağıttepe diyenlerden, Paris’i bildikleri kadar İstanbul’u bilmeyenlerden fazla bir şey de beklemiyoruz. Bunlar Türkiye’yi de İstanbulumuzu da tanımıyorlar. Kendi ülkelerinde adeta yabancı bir turist gibi yaşıyorlar. İstanbul’a belediye başkanı olduğumuzda ne kandıranlardan ne kandırılanlardan olacağız demiştik Sevdamız, aşkımız efsunlu güzelliklerin şehri aziz İstanbul’a karşı her zaman samimi, harbi olduk. Fatih’in emaneti bu mübarek şehre mahcup olmaktansa değil siyasette fedakarlık yapmayı gerekiyorsa can vermeyi tercih ederiz.” yorumunu yaptı.

Erdoğan şunları kaydetti:

“Kimin sorunu olduğuna bakmadan bu şehrin her meselesiyle yakından ilgilendik. Her projesini takip ettik. Milli iradenin üstünlüğüne olan saygımız gereği hangi belediyenin kimde olmadığı bakmadan şehrin tamamına hizmet verecek eserleri birer birer hayata geçirdik.

Bu şehri kimsenin insafına bırakamayız. Bunun için hükümetlerimiz döneminde önemli projelerimizin merkezine hep Istanbul’u yerleştirdik. Eğitimden sağlığa, ulaşımdan, tarıma bütün adımları kararlılıkla attık.

İstanbul’u Türkiye Yüzyılı’na hazırlayacak yatırımlar yaptık. Deprem başta olmak üzere tüm afetlere hazırlık için kapsamlı adımlar attık.

İstanbul konumu ve sahip olduğu potansiyeliyle Türkiye’nin en kıymetli hazinesi, en dinamik şehridir. Bu şehri kimsenin insafına bırakamayız. Bunun için hükümetlerimiz döneminde önemli projelerin merkezine İstanbul’u yerleştirdik. Eğitimden sağlığa, ulaşımdan tarıma bütün bu adımları kararlılıkla attık. İstanbul’u Türkiye Yüzyılına hazırlayacak yatırımlar yaptık. Deprem başta olmak üzere tüm afetlere hazır olmak için kapsamlı adımlar attık. Raylı sistem öncelikli ulaşım projeleriyle şehri kitli kalmaktan kurtardık. Durmadık çalıştık.

Bunlar Boğaz’ın altından Marmaray’ı geçirebilirler miydi? Bir tanesi; aa bunda sürücü yok muydu?” diyor. Bir diğeri de “Bunları galiba Paris’te yapmışlar” diyor. Paris’te metrolarda damdan sular akıyor sular. Bizim metrolar pırıl pırıl, tertemiz. Haberleri yok.

Hayata geçirdiğimiz her çalışmada sadece bugünün ihtiyaçları değil şehrin geleceğini de göz önünde bulundurduk. Devletimizin kasasından 1 kuruş çıkmadan yapılan İstanbul Havalimanı, bugün Avrupa’nın en yoğun dünyanın en iyi havalimanları arasında yer alıyor. Bay Kemal, 1 kuruşsuz yaptığınız yatırımları anlatın diyor. Bak Kamu özel işbirliği yatırımlarıdır bunlar. İGA’yı, Yavuz Sultan Selim’i, Osmangazi’yi böyle yaptık. Ama siz bunları öğrenene kadar çok zaman geçecek.

Dünyanın turizm, ulaşım, finans, kültür, sanat, spor merkezi olmak yolunda hızla ilerleyen İstanbul için aşkla çalışmaya devam edeceğiz. Kanal İstanbul projesini er ya da geç ülkemize kazandıracağız. Eğer biz bunlara kulak vermiş olsaydık, metrosuz, yolsuz, şehirsiz bir İstanbul olacaktı.

Suyu 110km’den dağları delerek İstanbul’a getirdik. Çöpleri kaldırdık mı? Kaldırdık. Ümraniye çöplüğündeki patlamayı hatırlayın. 39 vatandaşımız orada öldü. Bütün bunlarla beraber her ne yaptıysak İstanbul’u çirkin binalara hapsetmek isteyenlere rağmen yaptık. İnşallah Kanal İstanbul projesiyle şehrimize yeni bir soluk borusu daha açarak hem Boğaz’ın yükünü hafifleteceğiz.

Şimdiden altyapısını oluşturmaya başladığımız bu projeyi er -geç ülkemize kazandırmakta kararlıyız.

Şimdi tabii bizden müjde beklersiniz, ne kadar müjde bekliyorsunuz? İnşallah bir ay süreyle ücretsiz olarak istifade edeceğiz.”

About Author

Serdar

Serdar

Related Articles

TÜM HABERLER