A3 Haber

Beyoğlu’nda kilisenin lojman kısmında yangın: İki ölü iki yaralı

Beyoğlu’nda kilisenin lojman kısmında yangın: İki ölü iki yaralı

Beyoğlu’nda kilisenin lojman kısmında yangın: İki ölü iki yaralı
Ocak 23
22:59 2023

Beyoğlu’nda Surp Pırgiç Ermeni Katolik Kilisesi’nin lojman kısmında çıkan yangında iki kişi hayatını kaybederken, iki kişi dumandan etkilenerek hastaneye kaldırıldı. İtfaiyenin yaklaşık dört saat süren çalışmasından sonra yangın güçlükle söndürüldü. Ölen iki kişinin kimliği belli oldu.

Yangın, henüz belirlenemeyen nedenle saat 21.45 sıralarında Müeyyetzade Mahallesi’nde bulunan Surp Pırgiç Ermeni Katolik Kilisesi’nin lojman kısmında çıktı. İhbar üzerine olay yerine çok sayıda sağlık, itfaiye ve polis ekibi sevk edildi. Yabancı uyruklu oldukları öğrenilen 2 kişi kendi imkanlarıyla dışarı çıkarken 2 kişi ise itfaiye ekipleri tarafından kurtarıldı. Dumandan etkilendikleri öğrenilen 2 kişi tedbir amacıyla hastaneye kaldırıldı.

Üç patlama sesi duyuldu

Bir kompleks şeklinde olduğu öğrenilen kilisenin, ibadethane kısmı, idari bölümlerin olduğu bölüm ve lojman olarak kullanılan bölüm olmak üzere üç binadan oluştuğu öğrenildi. Yangının, henüz belirlenemeyen nedenle kilisenin lojman olarak kullanılan kısmında çıktığı ve diğer bölümlere de sıçradığı öğrenildi. Yangın sırasında lojmanların olduğu binada arka arkaya üç patlama sesi duyuldu. İtfaiye ekiplerinin kısa sürede müdahale ettiği yangın ekiplerin yaklaşık dört saat süren çalışmalarının ardından söndürülebildi.

Lojman kısmında iki ceset bulundu

Yangının söndürülmesinin ardından binada arama ve kurtarma çalışması yapıldı. Yapılan çalışma sırasında kimliği henüz belirlenemeyen bir erkek ile bir kadına  ait cesede ulaşıldı. Olay yeri inceleme ekiplerinin yaptığı çalışmanın ardından 2 kişinin cenazesi, Adli Tıp Kurumu morguna kaldırıldı.

Beyoğlu Kaymakamı: İki kişiden haber alınamıyor

Olay yerinde yapılan çalışmaları yakından takip eden Beyoğlu Kaymakamı Mustafa Demirelli, 2 kişinin kayıp olduğunu belirterek yangınla ilgili bilgi verdi. Demirelli, “İtfaiyemiz yangın söndürme çalışmalarına hızlı bir şekilde başladı. Şu an itibarıyla itfaiye personelimiz soğutma çalışması yapıyor. Yangının çıkmasının akabinde 2 vatandaşımız kendi imkanlarıyla, 2 vatandaşımız da itfaiye ekiplerinin yardımıyla çıkarılarak, hastaneye sevk edildi. Dumandan etkilendiler ama durumları gayet iyi. Şu an itibarıyla bizim kilise çalışanlarından aldığımız bilgiye göre 2 kişiden haber alınamıyor. Yalnız içerideler mi değiller mi onu itfaiye, soğutma çalışmasını bitirdikten sonra aramaya başlayacak. Ermeni Katolik Cemaatimize ve mahalle sakinlerine geçmiş olsun diyorum. İnşallah herhangi bir can kaybı ile karşılaşmayız. Temennimiz bu yönde” dedi.

Başpiskopos: Yangını evdeyken öğrendim

Yangının ardından olay yerine gelen Türkiye Ermeni Katolik Cemaati Ruhani Önderi Başpiskopos Levon Zekiyan, “Burada çok büyük ilgi görüyorum. Konuyla alakalı malumatım yok. İnşallah insan kaybı olmaz. Beni en çok şu anda üzecek olan insan kaybının olmasıdır. Şu an için böyle bir bilgi yok. Evde yemek yerken haberi geldi. Önce kilise yanıyor sandım. Sonra müştemilatın yandığını öğrendim. Buraya geldim. Umarım insan kaybı olmaz” diye konuştu.

İki kişinin tedavisi sürüyor

Konuyla ilgili İstanbul Valiliği’nden yapılan açıklamada 2 kişinin hastaneye kaldırıldığı belirtildi. Açıklamada, “Bugün saat 21.45 sıralarında Beyoğlu Müeyyetzade Mahallesinde bulunan Surp Pırgiç Ermeni Katolik Kilisesinin lojman kısmında yangın ihbarı alınmıştır. Yangın mahalline ivedilikle güvenlik, sağlık ve itfaiye ekipleri sevk edilerek yangın kontrol altına alınmıştır. Çıkan yangında 4 kişi tahliye edilmiş, dumandan etkilenen 2 kişi tedbir amacıyla hastaneye sevk edilmiştir. Görevli ekiplerimizin yangın mahallindeki çalışmaları devam etmektedir. Kilise cemaati ve mahalle sakinlerine geçmiş olsun dileğimizi sunuyoruz. Konuyla ilgili tahkikat başlatılmıştır” denildi.

Sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenilen iki kişinin tedavisi devam ediyor.

Ölenlerin kimlikleri belirlendi

Kilisede altı kişinin kaldığı lojmanında çıkan yangında 75 yaşındaki Fehim Atsup ve 78 yaşındaki Josephine Ekmekçioğlu hayatını kaybetti. Fehim Atsup’un, Surp Pırgiç Katolik Ermeni Kilisesi Vakfı Başkanı Daniel Atsup’un amcası olduğu öğrenildi.

(DHA)

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER