A3 Haber

Pakistan’daki camiye bombalı saldırıda ölü sayısı artıyor: 72’ye yükseldi

Pakistan’daki camiye bombalı saldırıda ölü sayısı artıyor: 72’ye yükseldi

Pakistan’daki camiye bombalı saldırıda ölü sayısı artıyor: 72’ye yükseldi
Ocak 31
10:30 2023

Pakistan’da bir camiye dün öğle namazı sırasında düzenlenen kanlı saldırıda bilanço artıyor. Ülkede bir günlük ulusal yas ilan edilirken bombalı saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısı 72’ye yükseldi. Katliamın perde arkası aralanmaya çalışılırken saldırganın caminin ilk safında yer aldığı, bombayı bu sırada patlattığı belirlendi.

Pakistan’ın Hayber Pahtunhva eyaletindeki Police Lines bölgesinde camiye öğle namazı sırasında düzenlenen intihar saldırısı sonrası başlatılan arama kurtarma çalışmaları sürüyor.

Yetkililer, intihar saldırısında yaşamını yitirenlerin sayısının 72’ye yükseldiğini, yaklaşık 150 yaralının tedavisinin devam ettiğini aktardı.

Saldırının dün yerel saatle 13.00’te gerçekleştiğini belirten yetkililer, saldırganın caminin ilk safında bulunduğunu ve bu sırada bombayı patlattığını açıkladı.

Terör saldırıları arttı

Pakistan Talibanı (TTP) tarafından üstlenilen saldırının Dışişleri Bakanı Bilaval Butto Zerdari’nin Rusya’ya ziyaret yaptığı sırada gerçekleşmesi dikkati çekmişti.

Son dönemde saldırılarını artıran TTP, 28 Kasım 2022’de sosyal medyadan, 10 Mayıs 2022’de İslamabad yönetimi ile başlatılan ateşkesin sona erdiğini ve mensuplarına ülke genelinde güvenlik güçlerine saldırı emri verdiğini açıklamıştı. Pakistan, TTP’yi terör örgütü kabul ediyor.

İslamabad merkezli düşünce kuruluşu Güvenlik Çalışmaları ve Araştırma Merkezinin (CRSS) paylaştığı verilere göre, Pakistan’da 2022’de 506 terör saldırısında 290’ı güvenlik gücü mensubu, 311’i sivil 601 kişi hayatını kaybetti, 741 kişi yaralandı.

Saldırıların büyük çoğunluğu Afganistan-Pakistan sınır bölgelerinde düzenlendi. Bu saldırıların çoğunu TTP, Belucistan Kurtuluş Ordusu (BLA) ve DEAŞ-H gibi örgütler üstlendi.

Pakistan’da 2022’de terör saldırıları bir önceki yıla göre yüzde 15 arttı.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER