A3 Haber

Limak Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir’den İskenderun Limanı hakkında açıklama

Limak Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir’den İskenderun Limanı hakkında açıklama

Limak Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir’den İskenderun Limanı hakkında açıklama
Şubat 09
13:58 2023

Limak Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir, LİMAK yönetimindeki İskenderun Limanı’nde depremle birlikte başlayan yangın hakkında açıklamalarda bulundu. Özdemir, “Yangın kontrol altına alındı. Başka bir yere sıçrama ihtimali kalmadı” dedi. Özdemir, “Bu dumanlar kimseyi korkutmasın. Bu biraz daha petrokimya olduğu için biraz için yanmaya devam edecek. Ama kontrollü bir alanda yanıyor” ifadelerini kullandı.

 

Gazeteci Cüneyt Özdemir’in yayınında açıklamalarda bulunan Özdemir, “İş makinesi gönderdiniz mi kurtarmalar için Limak olarak?” sorusuna da, “Sadece iş makinesi değil tüm şantiyelerimizden 200’e yakın makine gönderdik. Bir de bizim ekiplerimiz gitti. 500 tane çalışanımız, demirci, elektrik teknisyeni, inşaat çalışanı bilfiil Elbistan, Kahramanmaraş, Samandağ, Hassa, Antakya, İskenderun’da çalışıyor” diye yanıt verdi.

Ebru Özdemir’in açıklamaları şöyle:

“Yangın kontrol altına alındı. Başka bir yere sıçrama ihtimali kalmadı. Fakat şöyle bir durum deprem sabahı biz geldiğimizde limanda aslında her şeyi kontrol ettik, yapısal, tüm kritik elemanların hepsi yerli yerindeydi. Fakat konteynerler o güçle devrilmiş. Sonra bizim 5 bin civarında arkada konteyner depomuz oluyor. Devrilen konteynerlerde bir yangın başladı. Bunun sebebini biz de araştırıyoruz. Bizi konteynerlerimiz çok yanıcı maddeler içerdiği için yangın başladı. Bunlar da birer petrokimya ürünü olduğu için bunları söndürmek zor. Biz de herkesi yardıma çağırdık. Denizden, karadan ve havadan söndürme çalışmaları devam ediyor. Yangın 3 numaralı rıhtımın arkasında kontrollü bir şekilde devam ediyor. Büyümesi gibi bir ihtimali yok. Fakat bizim söndürme ve soğutma çalışmalarımız bir müddet daha devam edecek.”

“Yaptığımız şey çevresini kuşatmak ve dışarı herhangi bir atlamayı engellemek. Bizim arkada 3 ve 4 rıhtımın arkasında 5 bin civarında konteyner vardı. Sanırım onların 2 binin üstündeki sayı etkilendi.

Liman çalışmıyor, Ama arka planda da, tüm kritik yapılarda iyi bir durumdayız. Ön gördüğümüz bir aksama yok. Bir müddet sonra bizim amacımız hızla ayağa kaldırıp devam etmek.”

Bu dumanlar kimseyi korkutmasın. Bu biraz daha petrokimya olduğu için biraz için yanmaya devam edecek. Ama kontrollü bir alanda yanıyor.”

About Author

Serdar

Serdar

Related Articles

TÜM HABERLER