A3 Haber

Nuri Gökhan Bozkır: MİT bana Can Dündar’ı bile sordu ama cinayeti sormadı

Nuri Gökhan Bozkır: MİT bana Can Dündar’ı bile sordu ama cinayeti sormadı

Nuri Gökhan Bozkır: MİT bana Can Dündar’ı bile sordu ama cinayeti sormadı
Şubat 14
19:36 2023

Necip Hablemitoğlu’nun öldürülmesine ilişkin emekli Albay Levent Göktaş’ın da aralarında olduğu 10 sanığın yargılanmasına başlandı. Ukrayna’dan Türkiye’ye getirilen zanlılardan Nuri Gökhan Bozkır, önceki ifadelerini yalanladı ve MİT’in kendisine cinayetle ilgili ‘en ufak bir soru’ sormadığını iddia etti.

Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu’nun öldürülmesiyle ilgili aralarında emekli Albay Levent Göktaş’ın da bulunduğu 10 sanığın yargılanmasına başlandı.

Ankara 28’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, tutuklu sanıklar Levent Göktaş, Nuri Gökhan Bozkır, Fikret Emek, Ahmet Tarkan Mumcuoğlu, Aydın Köstem katılırken, Enver Altaylı SEGBİS ile bağlandı. Tutuksuz sanık Mehmet Narin de duruşma salonunda hazır bulunurken, Hablemitoğlu’nun eşi Şengül Hablemitoğlu ve kızları Uyvar ve Kanije Hablemitoğlu da müşteki sıfatıyla katıldı.

Necip Hablemitoğlu’nun katil zanlılarından Nuri Gökhan Bozkır, 27 Ocak 2022’de, MİT tarafından Ukrayna’dan yasa dışı yollarla Türkiye’ye getirilmişti.

Emekli Albay Levent Göktaş da Bulgaristan’da yakalandıktan sonra Türkiye’ye iade edilmişti.

ENVER ALTAYLI: BU DELİLLER NEREDE?

Duruşmaya SEGBİS ile bağlanan tutuklu sanık eski istihbaratçı Enver Altaylı, “İddianameyi defalarca okudum ancak anlayamıyorum. Avukatlarım da anlamadığı için bana suçumu anlatamadılar. İddianamede suç açıkça yazılmalıdır. Azmettirici olduğum iddia ediliyorsa bu azmettirmenin nerede yapıldığı, ne zaman yapıldığı, hangi delillerle ortaya konduğu belirtilmelidir. İddianameye bakınca ben suçumu anlayamıyorum. Azmettirdiğim bu kişileri hangi fiille azmettirmişim? Azmettirme fillerini ne zaman hayata geçirmişim? Ben bu talimatı, kimden, ne zaman almışım? Bu deliller nerede?” dedi.

Eski Yüzbaşı Nuri Bozkır’ın avukatı ise müvekkilinin Ukrayna’dan Türkiye’ye usulsüz bir şekilde iade edildiğini iddia etti. Avukat, “Müvekkilim Ukrayna’da hala yargılanıyor. Bir sonuca varılmadan burada bir yargılama yapılamaz. Yargılama bizim için son bulmalı. Bu nedenle savunma şu an alınmamalıdır” ifadelerini kullandı.

YALAN İFADE VERDİM

Nuri Gökhan Bozkır ise şunları söyledi:

“Suç işleyen insan savunma yapar. Ben suç işlemedim. 10 yıla yakın bir süre Özel Kuvvetler Komutanlığında görev yaptım. Ukrayna istihbaratı özür dileyerek beni tabut içine koyarak Esenboğa’da MİT personeline teslim ettiler. Ben vatanım için hizmet ettim ama bir insana yapılamayacak muameleyi bana yaptılar. Daha sonra TEM Şube’ye götürüldüm. Hablemitoğlu suikastında keşif veya gözetleme dahil olayın hiçbir yerinde yokum. Hem TEM’de hem savcılıkta yalan ifade vererek olayın araştırılmasını istedim. Bir şeyler açığa çıksın istedim. FETÖ’cüler belgeleri alıp gitmişti ben zamanaşımından davanın düşmesini engelledim. Sayemde zamanaşımı durdu, ama gerçek failleri bulalım. Bu iş gerçek failleri bulmaktan uzaklaşıyor. Tamam, yalan ifade verdim; ama zamanaşımını durdurdum.”

Mahkeme Başkanı’nın “Madem önceki ifaden yalan, bu cinayetle ilgili somut ne biliyorsun?” sorusuna Bozkır, “Hiçbir şey bilmiyorum. Araştırılsın, araştırılsın, araştırılsın. Böyle araştırılamaz. Kötü mü yaptım? Dosyayı durdurdum” yanıtını verdi.

About Author

Serdar

Serdar

Related Articles

TÜM HABERLER