A3 Haber

Erdoğan: Antakya, İskenderun, Arsuz yeniden inşa edeceğiz, buraları sıfırdan yapacağız

Erdoğan: Antakya, İskenderun, Arsuz yeniden inşa edeceğiz, buraları sıfırdan yapacağız

Erdoğan: Antakya, İskenderun, Arsuz yeniden inşa edeceğiz, buraları sıfırdan yapacağız
Şubat 20
18:13 2023

Hatay AFAD İl Koordinasyon Merkezi’nde açıklamalarda bulunan AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Sağlam zeminlere doğru tekniklerle inşa edilen yapıların yıkılmadığını bu depremlerde gördük” dedi. Hatay’daki ilçeleri sıfırdan inşa edeceklerini duyuran Erdoğan, “Hatay’ın demografik yapısının değişmesiyle ilgili dedikodulara itibar etmeyin. Hatay’ın demografik yapısını değiştirmeye kimsenin gücü yetmez” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, Hatay’da MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile depremde yıkılan bölgeleri gezdi. Daha sonra sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve kanaat önderleriyle bir araya geldi ve burada bir konuşma yaptı.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

 • Deprem etki alanı gücüyle dünyada eşi benzeri olmayan bir deprem. Deprem, 7 metreyi aşan yer değiştirmelere neden oldu. Depremden sonraki ilk günlerde kimi eksikliklerin yaşandığını biliyoruz. Deprem haberini aldığımız andan itibaren tüm ekiplerimizi harekete geçirdik.
 • Hala devam eden 6 bini aşkın artçı sarsıntıların yol açtığı tehlikelere rağmen ekiplerimiz çalışmalarını yürüttü.
 • Deprem bölgesinde 3 milyon 108 bin az hasarlı ve hasarsız olduğu belirlendi. Çevre Şehircilik Bakanlığımız hasar tespit çalışmalarını bitirmek üzere.
 • 12 binin üzerinde ağır iş makinesi faaliyetlere katıldı. Bölgede dağıtılan battaniye sayısı 30 bine, çadır sayısı 188 bine ulaştı. Konteyner, çadır sevkiyatı sürüyor. Konteyner ev sayısını ihtiyaç dahilinde 200 bine çıkaracağız. Hali hazırda depremzedelerimizden çadırlarda barınanların sayısı 751 bine, konteynerlerde barınanların sayısı 24 bine ulaştı. Yurtlarda da barınan toplam 1 milyon 684 bin vatandaşlarımızın barınma ihtiyaçları giderilmiştir.
 • Depremi fırsata çevirmeye çalışanlar çıkıyor. Milletimiz asıl cezayı bunları vicdanında mahkum ederek vermektedir. Depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 41 bin 156, 114 bin 834 kişi enkazdan kurtarıldı. Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımızın her birine rahmet, yakınlarına sabır diliyorum.
 • Deprem bölgesinde yaşayan vatandaşlarımız şundan emin olsun, şehirlerimizin tamamını yeniden ayağa kaldıracağız. Bu bölgeye devlet ve millet olarak hep birlikte sahip çıkacağız. Hayatın normalleşmesini sağlayacak adımları atıyoruz.

“Konutlarımızın hiçbiri zemin 3 ya da 4 katı geçmeyecek”

 • Kalıcı konutlar için TOKİ hazırlığını yapıyor. Hatay’da 40 bin 426, Kahramanmaraş’ta 45 bin 67 konut, Diyarbakır’da 6 bin, Şanlıurfa’da 3 bin yapılacak. Konutlarımızın hiçbiri zemin +3 ya da 4 katı geçmeyecek. Konutlar kendi özgün mimarisine göre yapılacak. Güçlendirme diye bir mantıkla inşa ve ihya çalışmaları yapmayacağız. Hepsi sıfırdan zemin +3 şeklinde yapılacak. Üniversitelerimizden hocalarımızla, deprem uzmanlarıyla istişare ediyoruz. Sağlam zeminlere doğru tekniklerle inşa edilen yapıların yıkılmadığını bu depremlerde gördük. Yerleşim yerlerimizi ovalardan dağlara kaydırarak zemindeki sıvılaşmadan uzak tutmak istiyoruz. Her adımımızı ortak akla göre yapıyoruz.

“Bölgedeki TOKİ taksit ödemelerini 3 ay erteledik”

 • Bu çalışmalara göre çıkan imar sınırlamaları, kat yükseklikleri tamamen vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini sağlamak içindir. 11 ilimizdeki TOKİ taksit ödemelerini de 3 ay süreyle erteledik.
 • Deprem bölgesindeki öğrencilerimiz için devam şartı aramayacağız. Geçici sağlık merkezlerinde herhangi bir aksaklığa izin vermiyoruz.
 • Türbe, cami, kilise, havra gibi yapılarımız için gerekli çalışmalara hemen başladık. Amacımız 1 yıl için de kültür varlıklarımızı yeniden kazandırmaktır.

“Hazine’den 100 milyarlık bütçe tahsil ettik”

 • 100 milyar liralık bir bütçeyi Hazine’den tahsil ettik.
 • Türkiye Tek Yürek Kampanyası’na Merkez Bankamız 30 milyar lira, Ziraat Bankası 20 milyar lira bağışta bulundu.
 • Bu illerimizdeki 12 bin arıcımızın acil şeker ihtiyacını da karşılayacağız.
 • Acil ihtiyaç duyulan malzemeler için, özellikle bazı ürünler için ihracatı yasakladık. Yakalandıkları yerde gereken sorgu ve hesap yapılacaktır.
 • Hiçbir kesimi dışarıda bırakmadan depremden zarar gören vatandaşlarımız için kaynaklarımızı seferber ediyoruz.
 • Hatay en çok can kaybı olan şehrimiz. 12 bin 436 vatandaşımızın cenazesi defnedildi. Yaralılarımın sayısı 30 bini geçti.
 • Enkazlar kaldırıldıkça elektrik, doğalgaz ve su konusundaki sorunlar çözülmektedir.

“Hatay Havalimanı’nı Kalyon İnşaat yaptı”

 • Bu zamana kadar sustum sustum… Ana muhalefetin başındaki zat, Hatay’daki havalimanını kendi belediyelerinin onardığını söyledi. Haddini bil, bu senin işin değil. Kalyon İnşaat orayı 5 günde bitirip yaptı milletimize teslim etti
 • Devlet Bey’le de arabada bunu konuşuyorduk. Sıfırdan yeniden inşa edeceğiz. Güçlendirme olmayacak, her şey sıfırdan inşa edilecek. Antakya’yı, İskenderun’u, Arsuz’u yeniden inşa edeceğiz. Ama asgari bize 1 yıl müsaade. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız çalışmalarına başladı.
 • Doğal afetler yanında varlığımıza yönelik her türlü tehdidi risk kabul ediyoruz. Bazı mekanizmaları şimdiden işletmeye başladık. İstanbul’da Deprem Acil Eylem Planını yürürlüğe soktuk. İstanbul’da okullardan 93’ü hemen boşaltıldı. Kentsel Dönüşüm Planlarımızı benim vatandaşım engellemesin. Vatandaşlarımızı bize bu konuda yardımcı olsun.
 • Enkaz artıklarını çevreye ve insana zarar vermeyecek alanlara taşıyarak tasnif çalışmalarına tabi tutulacak. Hem atıkları değerlendiren hem çevreyi kurtaran bir sistem uygulayacağız. Asrın felaketinin üzerinden hep birlikte geleceğiz.
 • Hatay’ın demografik yapısının değişmesiyle ilgili dedikodulara itibar etmeyin. Hatay’ın demografik yapısını değiştirmeye kimsenin gücü yetmez.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER