A3 Haber

İmamoğlu duyurdu: İBB’den 2000’den sonra inşa edilen binalar için karar

İmamoğlu duyurdu: İBB’den 2000’den sonra inşa edilen binalar için karar

İmamoğlu duyurdu: İBB’den 2000’den sonra inşa edilen binalar için karar
Şubat 22
12:32 2023

İBB Başkanı İmamoğlu, 2000 yılı sonrası inşa edilen yapılar için İBB’nin almış olduğu yeni kararı duyurdu. İmamoğlu, İstanbul’da artık 2000 yılı sonrasında yapılan binaların da depreme dayanıklılık testine girebileceğini açıkladı.

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta 7.7, 7.6 ve Hatay’da 20 Şubat’ta 6.4, 5.8 depremleri bir bölgeyi adeta yok etti. Tüm Türkiye tedirginlik halindeyken Kahramanmaraş depremleri ile birlikte uzun zamandır beklenen büyük İstanbul depremi için de ‘alarm’ verildi. Uzman isimler yakın ya da uzak tarih arasında ikiye bölünürken, hepsi büyük İstanbul depreminin hangi tarihte olursa olsun bir gün olacağını iddia ediyor.

İBB’den yeni adım

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, resmi sosyal medya hesabı Twitter’dan İBB içerisinde alınan yeni kararı duyurdu. İmamoğlu, İBB tarafından yapılan binalar için’hızlı tarama yöntemine artık 2000 yılı sonrasının da dahil edildiğini açıkladı.

Öncelik olarak 2000 yılı öncesi yapılan binaları alacaklarını vurgulayan İmamoğlu, paylaşımında, “İBB ekiplerimizin yaptığı hızlı tarama yöntemi ile bina incelememize kiracılar ve 2000 yılı sonrası yapılar için de başvuru yapılabilecek. 2000 yılı öncesi inşa edilen yapıları önceleyerek binalarınızı inceleyeceğiz” dedi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, geçtiğimiz günlerde İstanbul’un binalarının dayanıklılığı ile ilgili bilgiler vermişti. İmamoğlu, “Biz görevi devraldığımızda İBB’nin bizden önceki döneminin bitirdiği envanterde 40 bin ila 50 bin riskli yapıdan bahsediyordu.

İmamoğlu, tüm bunların yanı sıra resmi sosyal medya hesabı Twitter’dan İstanbullulardan bina taramaması yapılması için izin de istemişti. 99 yılı öncesi inşa edilmiş 107 bin binadan sadece 29 bininin tarama yapılmasına izin verildiğini söyleyen İmamoğlu, gerçek tabloyu görmek istediklerini belirtti.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER