A3 Haber

Macron, tartışmalı emeklilik reformunu oylama yapmadan parlamentoda geçirme kararı aldı

Macron, tartışmalı emeklilik reformunu oylama yapmadan parlamentoda geçirme kararı aldı

Macron, tartışmalı emeklilik reformunu oylama yapmadan parlamentoda geçirme kararı aldı
Mart 16
22:37 2023

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, emeklilik yaşını 62’den 64’e çıkaran reform tasarısını Meclis oylamasına sunmadan Anayasa’nın 49 maddesinin üçüncü fıkrasını uygulayarak yürürlüğe koyma kararı aldı.

AFP’nin haberine göre Cumhurbaşkanı Macron’un, Meclis’te bugün tasarının kabul edilme ihtimalinin düşük olması üzerine bu yönde bir karar aldığı tahmin ediliyor.

Anayasa’nın 49. maddesinin üçüncü fıkrası, bir yasa tasarısının oylanmadan Meclis’ten geçirilmesi için hükümete yetki veriyor ve buna karşı muhalefetin gensoru önergesi vermesine olanak sağlıyor. Gensoru önergesi meclisteki milletvekillerinin çoğunluğunun desteğini alırsa hükümet düşüyor.

Gensoru önergesi, mecliste çoğunluk tarafından desteklenmediğinde ise yasa tasarısı mecliste oylanmadan geçilmiş sayılıyor ve Senato’nun önüne geliyor.

Bu arada hükümetin oylama yapmadan tasarıyı geçirme kararının açıklanmasının ardından aşırı sağ parti lideri Marine Le Pen, iktidar aleyhine gensoru verdiğini açıkladı.

Fransa’da emeklilik yaşını kademeli olarak 64’e çıkarmayı hedefleyen reforma ilişkin yasa tasarısının nihai olarak bugün Meclis’te görüşüldükten sonra oylanması bekleniyordu.

Macron’un ısrarla kabul edilmesini istediği emeklilik reform tasarısı dün Senato’da ikinci kez oylanarak kabul edilmişti.

Reforma ilişkin yasa tasarısıyla ilgili uzlaşı, Meclis ve Senato üyelerini bir araya getiren ortak komisyonda bugün kabul edilmişti.

Buna rağmen iktidar partisinin Meclis’te çoğunlukta olmaması ve diğer muhafazakar partilerin uzlaşı metnine ne kadar destek vereceği konusundaki belirsizlik Macron’un Anayasa’nın 49. maddesinin üçüncü fıkrasının işletilmesini zorunlu kıldı.

Son anketler seçmenlerin tasarıya önemli oranda karşı çıktığını gösterirken, sendikalar grev ve protestoların süreceği uyarısında bulunuyor.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER